Bilgi

Ekran Kartı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Masaüstü bilgisayarınız için ekran kartı almayı planlıyorsanız uygun fiyat seçenekleri ile değişik modelde herhangi bir ekran kartını satın alabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi ekran kartı mikroişlemcide (CPU) işlenmiş olan verilerin monitörde/ekranda görüntülenmesini sağlayan, sinyallere dönüştüren bir donanım birimidir. Bilgisayarlarda harici ve dahili (anakarta doğrudan entegre) olmak üzere iki farklı teknolojide üretilmektedir. Harici ekran kartları bilgisayarın anakart üzerinde bulunan slotlar dediğimiz genişleme yuvaları ile bağlanmaktadırlar. Dahili dediğimiz ekran kartları ise anakarta entegre/tümleşik bir biçimde üretilmektedir.

Ekran Kartı “grafik kartı, görüntü adaptörü, video kartı, görüntü” kartı gibi kavramlar aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bilgisayarın ekranında ki görüntü kalitesi kuşkusuz “ekran kartına” ve “monitörün kalitesine” bağlıdır. Ekran kartının ne kadar iyi olduğunu belirleyen ise fiziksel yapısı, genişleme yuvasının ne olduğu ve arayüz özelliği (CGA, VGA, SVGA) belirlemektedir.

Kısaca hatırlatmak gerekirse “ekran kartı” bilgisayar sisteminin “dört bileşenini” kullanmaktadır.

  • Anakart : Ekran kartına veri transferi sağlamak için bağlantı ve enerji sağlar.
  • Bellek : Ekran kartına gönderilecek olan verileri geçici olarak hafızasında tutar.
  • Mikroişlemci : Yapılacak işleme karar veren birimdir.
  • Monitör : Ekran kartından gelen verileri ekranda görüntüleyen cihazdır.

Bir Ekran Kartı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Bir ekran kartı satın almak istediğimizde “kuşkusuz ilk bakacağımız nokta” alacağımız ekran kartının “anakart ile olan uyumluluğudur.” Her ekran kartının her anakartla uyumlu olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle ekran kartı almadan önce alacağınız ekran kartının anakartınıza uyumlu olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Anakartınızın “marka/modelini” öğrendikten sonra sosyal paylaşım platformlarından veya resmi sitesinden hangi tipte ekran kartlarını kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse anakartınız “PCI-E 3.0” destekliyorsa alacağınız  ekran kartıda PCI Express 2.0 özellikli olmalıdır.

2- Ekran kartını alırken diğer bir dikkat edeceğiniz husus ekran kartının üzerinde yer alan video çıkışı kullanacağınız monitöre uygun olarka seçilmelidir. Eğer farklı çıkışa sahip bir ekran kartı altıysanız o zaman “converter” dediğimiz dönüştürücüler kullanmak durumunda kalacaksınız. Elbetteki bu durum görüntü kalitesini olumsuz etkileyecektir. Ekran kartlarının üzerinde daha çok HDMI, DVI ve VGA çıkışlarından biri veya hepsi bir arada bulunabilmektedir. Monitörünüze uygun olan bir seçim en doğrusu olacaktır. Ayrıca HDMI özelliğine sahip olan monitörünüze ekran kartı alırken HDMI özleliğinin yeni nesil mi eski nesil mi olduğuna bakmanızda fayda var.

3- Bir ekran kartının özelliğine baktığımızda ilk bakacağımız özellik alacağımız ekran kartının video yada diğer adıyla “grafik bellek” miktarıdır. Grafik belleği “görüntü performansı doğrudan etkileyen” bir değerdir. Örneğin; Gigabyte GT730 2GB 128Bit DDR3 16X Ekran Kartındaki “2GB” Grafik Belleğidir. Bu değer ne kadar yüksek olursa alacağınız görüntü kalitesi monitörünüzün özelliğine bağlı olarak artacaktır.

4- Anakartın desteklemiş olduğu en yüksek “bant genişliğine” sahip ekran kartı seçilmesi performansı arttıracaktır. Örneğin anakartınız maximum 128 Bitlik özelliği destekleiyorsa 128 Bit özelliğinde bir anakart almanız yüksek performans alacağınız anlamına gelecektir. Ancak bunun üzerinde bir ekran kartı –mesela 512 bit- aldığınızda görüntü gelmemesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

5- Daha yüksek bir “hızlı grafik işlemcisi” verilerin ekranda daha kaliteli ve net görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca ekran kartının “yenileme dediğimiz tazeleme hızının büyüklüğü” görüntü kalitesi ile doğru orantılı olarak artacaktır.

6- Bir diğer önemli durum ise ekran kartındaki grafik işlemcisinin üzerinde bulunan (varsa) “soğutucunun iyi çalışması” ve “soğutması” ekran kartının performansını artırır.

7- Bellek özelliği seçiminde “hızlı bellek tipleri” daha verimli ve kaliteli görüntü kalitesi meydana getirmektedir. Genellikle tavsiye edilen kullanacağınız monitör 22 inç’ten büyükse seçilen ekran kartının Bellek (Ram) özelliği 1 GB olmalıdır.

Editör Notu:

Ekran kartını satın almadan önce anakartınıza uyumlu olan ekran kartını seçerek satın almak durumundasınız. Aksi halde ekran kartı çalışmayacaktır. Bunun için anakartınızın marka-modelini öğrendikten sonra küçük bir araştırma yaparak anakartınıza uyumlu olan ekran kartı özelliğini bulabilirsiniz. Genişleme yuvalarına da bakarak hangi tipte almanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. İk başta çok teferruatlı gibi gelebilir ancak ekran kartı seçimi olabildiğince kolay bir işlemdir.

Alacağınız ekran kartını belirledikten sonra www.notebookcheck.net web sitesinden alacağınız ekran kartının detaylı teknik bilgilerine bakın. Bu web sitesinden ekran kartı hakkındaki herşeye ulaşabilirsiniz. Özellikle bu siteden “bellek veri yolu genişliği, bellek hızı, çekirdek hızı, maximum bellek miktarı” hakkında tam bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer bir oyuncu ise yani oyun bilgisayarınız için ekran kartı almanız gerekiyorsa en az 128 BİT’lik bir ekran kartı almanız gerekiyor. Kaliteli veya bir oyuncu için anakart 400-500 TL fiyatlarından başlamaktadır.

Diğer bir durum ise oyuncuların daha çok tercih ettiği ekran kartı “NVDIA Ge Force GTX” serisidir. Tabi AMD Radeon serisinden de alabilirsiniz. Tercih sizin.

1 Yorum

1 Yorum

  1. ömerr

    17 Mayıs 2020 at 00:24

    hdmı olarak gösterdiğin giriş yanlıştır o giriş hdmı değil

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı