Bilgi

NVDIA GeForce GTX1060 Ekran Kartı İnceleme ve Yorum


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere NVDIA GeForce GTX1060 Ekran Kartı konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Bu ekran kartını hali hazırda Asus, Zotac, Gigabye, MSI vs. tarafından üretilen modelleri bulmak mümkün. Ben Asus GeForce GTX1060 3GB 192Bit Ekran Kartını Vatan Bilgisayardan 1.218 TL gibi bir fiyata satın aldım. Bu ekran kartını almadan önce GeForce GTX1050Tİ 4GB modeli arasında kaldım. Aslında GTX1050Tİ daha uygun bir seçenek gibi gelse de testlerde GTX1060’ın büyük fark attığını görünce 300 TL fark ile Asus GeForce GTX1060 satın aldım.

Ekran kartının boyutları büyük olunca MSI B250M Pro Gaming mATX Anakartıma uymayabileceğini düşündüm. Ancak sıkıntısız/sorunsuz bir şekilde montajı gerçekleşti. Ekran kartının belki daha önce görmediğiniz özelliği ekstra güç konnektörü bağlantısı olması. Eğer güç konnektör bağlantılarını yapmadan çalıştırısanız ekrana “please power down and connect the pcie power cable for this graphics card” hatası verecektir. 6 Pinlik bir güç konnektörü bağlantısına sahip değilseniz ve güç kaynağınız desteklemiyorsa yeniden bir güç kaynağı almalısınız.

Ekran kartını takıp bilgisayarınızı çalıştırdıktan sona bilgisayarınız otomatik açılacaktır. Ancak driver güncellenmediğinden standart bilgisayarın desteklediği bir çözünürlükte görüntü alacaksanız. Driveri güncellemek için öncelikle bilgisayarınızın işletim sistemini tamamen güncellemeniz gerekiyor. Aksi halde driveri güncellerken “NVIDIA Kurulum Programı Devam Edemiyor” hatası alırsınız. Bunun için bilgisayarınızın başlat arama kısmına Windows Update veya Windows Güncelleştirme deyip açılan pencerede Güncelleştirmeleri Denetle deyip tüm güncelleştirmeleri yüklemek gerekiyor. Bazen bunu yaptığınızda otomatik ekran kart driveriniz yüklenecektir. Güncelleştirme bittiğinde tekrardan driver yüklemek durumunda kalmayacaksanız.

NVDIA GeForce GTX1060 ekran kartını kullanırken ekran kartı fanlarının çalışmadığına tanık olacaksınız ki bu oldukça olağan bir durum. Bu durumda panik etmenize gerek yok. Bu tipteki GSTRİX ekran kartları özellikle oyunlarda vs. belirli bir sıcaklığıa (50-70 derece) gelince fanlar çalışır. Sıcaklık düşürülünce sensörler aracılığıyla tekrar fanlar durur. Dilerseniz resmi sitesinden veya ekran kartı ile birlikte gelen GPU Tweakll yazılımı ile kendiniz fanları vs. kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartımız kalite açısından çok çok iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Özellikle oyunlarda yüksek değerde FPS almak istiyorsanız bu tipte bir ekran kartı kullanmanızı öneriyorum.  Patentli Wing Blade Fanlar ile %105 daha fazla hava basıncı ile maksimum hava akışı sağlıyor.

NVDIA GeForce GTX1060 Ekran Kartı Teknik Özellikleri

Ekran kartının teknik özelliklerinde baktığımızda NVDIA serisi, 3 GB, 192 BIT olduğunu görüyoruz. OC Modda 1809 MHz desteklerken normal olarak 1404 – 1670 Mhz çekirdek hızına sahip.  DVI, HDMI, Display Port, HDCP desteği bulunuyor.

  • Kod Adı: N17E-G1
  • Çekirdek Hızı: 1404 – 1670 (Boost) MHz
  • Bellek Hızı: 8000 MHz
  • Bellek Veri Yolu Genişliği: 192 Bit
  • Bellek Tipi: GDDR5
  • Maksimum Bellek Miktarı:144 MB
  • Transistör Sayısı: 4400 Milyon
  • Teknoloji: 16 nm
  • Dijital Maks. Çözünürlük: 7680×4320

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı