Bilgi

NVIDIA Ekran Kartı Nedir?


Nvidia Corporation (NVIDIA) ABD’nin Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketidir. Bir dönem AMD‘de çalışmış olan Tayvan kökenli Jen Hsun Huang tarafından 1993’te kurulmuştur. Kuruluşundan 2 yıl sonra 1995 yılında “NV1” isimli ilk ürününü piyasaya çıkaran nVidia Latince’deki “N” -en yüksek derece- ve “Vidia” -görüş- anlamlarını birleştirir.

Nvidia, Oyunculara yönelik grafik işlemciler (GPU), ayrıca mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yongada sistemler (SoC) üretir. Şirketin ana grafik işlemci ürünleri ailesi olan GeForce, AMD’nin Radeon ürünlerinin doğrudan rakibidir. Nvidia, oyun endüstrisindeki varlığını SHIELD Portable, SHIELD Tablet ve SHIELD Android TV ürünleriyle genişletmiştir.

Nvidia, 2014’ten itibaren odak noktasını “oyun, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomotiv” pazarına hitap eden bir platform şirketi olmak olarak değiştirmiştir. Nvidia, GPU üretiminin yanı sıra, araştırmacılara ve bilim insanlarına, yüksek performans gerektiren uygulamaları verimli bir şekilde çalıştırabilecekleri paralel işlem yeterlilikleri sunmaktadır.

GeForce ve NForce ile başlayan yarı iletken piyasasındaki başarıları son dönemde PlayStation 3 ve Xbox gibi oyun konsollarına grafik işlemci üretmeleriyle devam etmiş ve bellek boyutları, işlem kapasitesi artmasıyla yenilikçi grafik çözümlere ihtiyaç duyan mobil cihazlar için tasarladıkları mobil GPU‘lar ile sektöründeki en büyük markalardan olmuştur.

SLI, Nvidia’nın 2-4 GPU‘nun birleştirilmesi veya 2 GPU‘nun bir çıkıştan alınmasını sağlayan teknolojidir. SLI adı ilk olarak 1998 tarihinde 3DFX tarafından Scan-Line Interleave adıyla tanıtıldı. Scan-Line Interleave, Voodoo2 kartıyla kullanılabiliyordu. Nvidia’nın 3DFX’i satın almasından sonra ismini değiştirerek 2005’te yeniden satışa sundu. 3DFX ve Nvidia tarafından kullanılan bu iki SLI teknolojisi birbirlerinden tamamen farklıdır. SLI, sadece SLI destekli anakartlarda kullanılabilir.

Bilgi Notu: Asus, MSI, XFX, EVGA, Sapphire, Zotac, Powercolor, Evga, HIS, Gigabyte vs. gibi firmalar ekran kartı üretmezler. Ekran kartlarını üreten firmalar Nvidia ve AMD‘dir. Nvidia ve AMD GPU çekirdeğini üreten firmalardır. GPU’nun soğutma sistemleri, tasarımları, malzeme kalitesi vs. ile ilgilenmezler. Bunları yukarıda adını saydığımız firmalar tarafından gerçekleştirilerek piyasaya sürülür. Nvidia ve AMD firmalarında referans tasarım kartları da bulunmaktadır ancak piyasada çok rağbet görmediklerini hatırlatalım.

Yeni bir ekran kartı (GPU) çıktığında, Nvidia ve AMD planlarını yayınlıyorlar. Bu bir çeşit referans veya stok ekran kartı olarak isimlendirebiliriz. ASUS ve Sapphire gibi üçüncü taraf üreticiler, bu kartların kendi versiyonlarını üretmek için Nvidia ve AMD ile pazarlık yaparlar. Örneğin, nispeten yeni Nvidia GTX 970‘i ele alalım. Nvidia, özelliklerini referans modeline dayandırıyor, ancak ASUS‘un yerleşik kartı bu özelliklerden farklıdır.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı