Bilgi

Opel F Arızası ve Çözümü


Herkese Merhaba. Bu yazımızda Opel otomatik araçlarda görülen F Arızası ve Çözümü konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Opel araçların gösterge ekranında çıkan “F” uyarısının birden çok nedeni olabilmektedir. Genel açılımı ise yarı otomatiklerde karşılaşılan şanzıman arızasıdır. Belli başlı sebepleri aşağıda listelenmiştir.

  • Debriyaj Baskı Balata Sorunu
  • Şanzıman Beyni Arızası
  • Şanzıman Debriyaj Aktivatörü Mekaniksel Arızası,
  • Şanzıman Robotları Arızası
  • Yazılım ve Programlama Hataları
  • Zayıf Akü Sorunu
  • Şanzıman Komürleri

Yukarıda saydığımız sorunlar Opel araçlarda F arızasını oluşturan temel başlıca sebeplerdendir. Ekranda F yazısı ile karşılaştığınızda, eğer seyahat halinde iseniz ilk iş olarak aracı müsait bir yere çekmeniz olacaktır. Kısa bir süre bekleyip aracı tekrar çalıştırdığınızda arıza yazısı artık çıkmıyor olabilir. Bu da aracınızı gitmek istediğiniz yere kadar sizi ulaştırmaya imkan sağlayacaktır. Ancak “F Arızası” veren bir araç yazı silinmiş olsa dahi yine arızayı vermeye devam edecektir. “F arızası” tamiri yapılmadıkça kendi kendine düzelmez. F arızasının çözüm sırası ise; şanzıman beyni kontrolü, debriyaj aktivatörü kontrolü, şanzıman robotları kontrolü, programlama testleri olarak devam eden süreçlerden oluşur. Eğer yine hataya devam ediyor ve araç tekrar programlanmayı kabul etmiyorsa son olarak debriyaj baskı balata ve şanzıman mekaniği kontrolü yapılmaktadır.

Ekonomik açıdan bakıldığında yenisi ile değiştirilme maliyetinden çok daha ucuza tamir edileceğinden tamir yoluna gitmek kullanıcı dostu bir yöntemdir.

Opel Astra H Göstergede F Arızası

Opel Astra H Göstergede Çift Çizgi

Opel Astra H Göstergede F Uyarısı

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı