Bilgi

Oyuncu Kulaklığı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Oyuncu kulaklıkları, oyun severlerin en önemli aksesuarlarından biridir. Onları oyunda tutan ve her detayı yakalamalarını sağlayan önemli bir aksesuardır. Oyuncu kulaklığı alırken nelere dikkat etmeliyiz? sorusu oldukça önemlidir çünkü en iyi kulaklığı bulmak ancak bu şekilde mümkün olabilir. Son zamanlarda teknolojik ürünlerin fiyatları oldukça arttığından ve artık ulaşılması çok daha zor olduğundan dolayı birçok kişi yüksek performanslı ancak uygun fiyatlı ürün arayışına girmeye başlamıştır. Sizler de iyi bir oyuncu kulaklığı arıyorsanız yazımızı inceleyerek nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Gaming Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gaming kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli ve tam olarak hangi kriterler üzerinde durulması gerektiği konusunda bazı ipuçları vermek istiyoruz. İyi bir oyuncu kulaklığı için dikkat edilmesi gereken noktalar neler merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Bütçe

En iyi oyuncu kulaklığı için öncelikle belirlemeniz gereken şey bütçedir. Uygun fiyatlı olan çok fazla oyuncu kulaklığı vardır ancak bunlar hem performans açısından yetersiz hem de uzun süreli kullanıma uygun değildir. Yani yeterli bir ürün olmayacaktır. Bu durumda sizlere tavsiyemiz 100 liraya yetersiz bir ürün almaktansa biraz daha beklemek ve 200 liraya çok daha etkileyici bir model tercih edebilirsiniz. Teknolojik ürünlere iyi bir bütçe ayrılması önemlidir ancak bu tek başına yeterli değildir.

2. Frekans Aralığı

Hertz olarak ifade edilen frekans aralığı kulaklıklarda son derece önemli bir etkendir. Bu frekans aralığı azaldığı zaman ses incelirken arttığında ise sesler kalınlaşır. Oyuncu kulaklıklarında ise bu değer oyundan gelen sesleri algılayabilmenizi sağlar. Kulaklığın hertz aralığı ne kadar geniş olursa, oyuncular oyun esnasında gelen sesleri o kadar rahat alabilir. Neredeyse her sesi alabilir ve oyunda çok daha fazla kalabilir.

Frekans aralığı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ürünün 20 hertz değerinde olması değildir. Kulaklığın aynı zamanda sabit bir şekilde bu hertz aralığında sesleri çıkarması gerekir. Genel olarak iyi markalarda bu durum sorun olmamaktadır.

3. Ses Seviyesi (Desibel)

Desibel, kulaklıktan gelen sesi ifade eder. Kulaklıklardaki ideal desibel değeri 85 dB olmaktadır. Bu değerin üzerinde olduğu zaman, uzun süreli müzik dinlediğinizde kulak sağlığınız için zararlı olabilir. Oyuncular uzun süre oyun oynadıklarından ve kulaklıkları uzun süre kulaklarında kaldığından dolayı yüksek dB değerinde olmaması ideal olacaktır.

4. Empedans Değeri

Bu ifade ise kulaklıkların iç direnç değerini ifade etmektedir. Daha anlaşılır bir şekilde ifade edecek olursak, kulaklığın ne kadar enerji tükettiğini belirleyen bir ifadedir. Genel olarak oyuncu kulaklıklarında bu değer yüksek olabilir çünkü bilgisayarlar rahatlıkla yüksek güç tüketimlerini kaldırabilmektedir.

5. Ağırlık

Saatlerce süren bir oyun sırasında çok ağır bir kulaklık kullanmanız doğal olarak sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden satın aldığınız oyuncu kulaklıklarında ağırlığa mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Mümkün olduğunca hafif ve daha ergonomik bir model tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

6. Ses İzolasyonu

Kulaklıklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ses izolasyonuna sahip olmasıdır. Bu özellik ayrıca desibel değeri için de önemlidir. Kulaklığınız ne kadar yüksek ses izolasyonuna sahip olursa o kadar fazla dışarıdan gelen sesleri kesecektir. Bu sayede de daha az desibel değerine ihtiyacınız olacaktır.

Tercih Edilebilecek Etkili Oyuncu Kulaklıkları

Oyuncu kulaklığı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdikten sonra sizlere tercih edebileceğiniz birkaç model sunmak istiyoruz. İyi bir oyuncu kulaklığı istiyorsanız tavsiye ettiğimiz kulaklık marka ve modellerine bakabilirsiniz.

1- SteelSeries Arctis 3 Siyah (2019 Edition) Oyuncu Kulaklık

Eğer oyuncu kulaklığı için yüksek bir bütçe ayırabiliyorsanız SteelSeries Arctis 3 tam size göre olacaktır. Oyuncu ekipmanları konusunda genel olarak üst segment ürünler üreten marka oyuncu kulaklıkları konusunda da oldukça iddialıdır. Oyun oynarken kulaklık sizlere üst düzey bir performans sunuyor. Bu kulaklık için genel olarak oyun performansınızı artırdığını ve sizlere zevkli bir oyun deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz.

2- Kingston HyperX Cloud II Oyuncu Kırmızı Kulaküstü Kulaklık

Kingston HyperX Cloud II oyuncu kulaklığının en önemli özelliklerinden biri, kablosu üzerinde yer alan ses kontrol butonudur. Bu butonlar sayesinde kulaklığınızın ses seviyesini ve mikrofon ayarlarını yapabilirsiniz. Ayrıca tasarımı da çok iyidir ve genel olarak kullanıcı yorumları incelendiğinde de kullanıcıların memnun olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat aralığı biraz yüksektir ancak ürünün parasına değdiğini söyleyebiliriz.

3- Logitech G332 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık

Logitech G332 oyuncu kulaklığı son derece şık bir tasarıma sahiptir genel olarak orta düzeyde bir deneyim sunar. Yazılım desteği sunmadığı için bu bir dezavantajdır. Tasarımı ise genel olarak kullanışlıdır. Hem bass seslerinde hem de tiz seslerinde çok iyi iletme sağlar. Bu özelliği sayesinde de yüksek performans gösterdiğini söyleyebiliriz.  Kullanıcılardan genel olarak iyi yorumlar aldığını ve fiyatına göre iyi bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama fiyatı 450-500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Oyuncu kulaklıkları arasında kendiniz için ideal ve etkili bir ürün bulabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizler yazımızda sizlere bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Oyuncu kulaklığı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi markaları tercih edebiliriz merak edenler için detaylı bir çalışma hazırlamaya çalıştık. Umarız yazımız sayesinde sizler de iyi ve etkili bir oyuncu kulaklığı satın alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı