Bilgi

PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?


Herkese Merhaba.

Bu yazımızda PageRank Nedir? PageRank Ne İşe Yarar? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

PageRank Google’ın web sitelerin sıralamasında kullandığı bir algoritmanın sonucu sitenize vermiş olduğu 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir. Bu değere PageRank değeri denmektedir. Bu PageRank değeri genel olarak özgün olarak yazılmış bir içeriğe, sayfaya verilmiş olan bağlantılara ve bağlantı veren (link veren) sayfaların kalitesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak gerçekten “tam olarak” nasıl bir algoritmanın kullanıldığı “sır” niteliğindedir. Bazı varsayımlar göre Google herhangi bir web sitesinin Google aramasında en üstte çıkması için belirlediği 300 kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında özgünlük, doğruluk, anlaşılabilirlik ve faydalılık olarak sayılabilir.

Google 2014 yılında PageRank ile ilgili bir link pazarı oluşmasından dolayı PageRank olayını geri çektiğine dair bilgiler olsada bunun gerçekliği konusunda tartışmalar mevcuttur. Hatta Wikipedia’ya göre 2014 yılından bu yana herhangi bir PageRank güncellemesi yapılmamıştır.Ayrıca bir Google yetkilisi olan John Mueller ” Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak. ” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Ancak verilen bilgilere göre Google bundan sonraki PageRank değerlerini kullanıcılar ile paylaşmayacaktır. Kendi algoritmasına göre hazırladığı bu değeri sürekli güncelleyerek web sitelerin kalitesini belirleyecektir.

Bazı yardımcı arama motoru araçları kullanılarak yaklaşık bir değere ulaşmak mümkündür. Örneğin Alexa’nın verdiği sayısal değerler belirleyici bir unsur olarak düşünülebilir.

Google Arama motoru, Stanford Üniversitesinde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda patenti Stanford Üniversitesi’ne ait  olan PageRank değeri ile ilgili bir teknik geliştirmişlerdir. Halen bu teknik Stanford Üniversitesi’ne ait olduğunu söylemekte fayda var.

Kriterler başta dediğimiz gibi bir algoritmanın sonucu olarak elde edilen bir puanlama sistemidir. Google bu teknikle elde ettiği sonuçları spam amaçlı siteleri Google Ban ile tüm indexlerini silebilmektedir.

Bir web sitesi ilk açıldığında mevcut durumuna göre Google Sandbox adı verdiği bir sistemi kullanmaktadır.Google Sandbox’a dahil olan bir web sitesi yaklaşık 6 ay boyunca ne kadar iyi veya kötü olursa olsun Google tarafından iyi bir noktaya getirilir. Bu tahminen bir çeşit teşvik olmaktan öte bir web sitesine zaman tanımaktır.

Tabiki bir web site sıralamasını belirleyen tek özellik PageRank değeri değildir. Site sıralamasını belirlemede en önemli parametre “konu ile ilgili net bilgi vermesi” ve “önemlilik” değerlerini taşımasıdır.

Google’ın her web sitesi için bir puan verdiği ve bu verdiği puanları güncel bir şekilde veritabanında tuttuğu bilinmektedir.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı