Bilgi

Proxy Savaşı Nedir?


Son zamanlarda sıklıkla telaffuz edilen bir terim olan Proxy Savaşı Nedir? Proxy Savaşları Ne Anlama Geliyor? sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Proxy terimi bilişim teknolojilerinde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Proxy ya da diğer adıyla vekil sunucu internet üzerinde berlirli bir alana/web sitesine erişim sırasında kullanılan bir ara sunucuya verilen isimdir. Örneğin bir web sitesine veya sisteme erişmek istenildiğinde mevcut olan sistemleri pas geçerek istenilen web sitesine veya sisteme doğrudan erişmek olarak tanımlanabilir.

Proxy Savaşı (Proxy War/Vekalet Savaşı) ise devletlerin doğrudan birbirlerinin toprakları üzerine fiili bir savaş yürütmeyip kendi adına savaşan örgütlere veya devletlere doğrudan destek vererek (bazen kendi adına değilmiş gibi) sürdürdüğü bir savaş şeklidir. Bu savaş genellikle iç savaşın yaygın olduğu devletlerde kullanılan bir savaş şeklidir. Günümüzde özellikle güçlü devletlerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir.

İspanya İç Savaşı ile  Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda ve Rwanda’da yaşanan savaş tipleri bunlara en iyi örneklerdir. Günümüzde ortadoğuda yaşanan savaşlar için bu terim sıklıkla kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı