Bilgi

Polen Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Değiştirilmelidir?


Polen filtresi ya da diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi olan araçlarda dışarıdan süzülen havanın kabin içine aktarılmadan önce filtrelenmesini sağlayan sistemdir. Böylece dışarıdan gelen hava size ulaşmadan önce toz ve topraktan arınmış olur. Siz de aracınızın içinde ferah ve temiz bir havanın keyfini çıkarmış olursunuz. Araç kliması için gerekli olan bu parçanın bakımı ve temizliği de bu sebeple önemlidir. Polen filtresinin; karbonlu ve karbonsuz (düz) modelleri mevcuttur. Düz polen filtreleri, havada bulunan ve özellikle araç seyir halindeyken aracın içerisine girmeye çalışan toz, polen ve bakterileri engelleyerek araçların içine girmesini engeller. Karbonlu çeşidinde havanın filtrelenmesi filtrenin üst kısmındaki özel karbon kaplama sayesinde daha etkin bir şekilde yapılır. Bu polen filtrelerinin düz polen filtrelerinden ayıran özelliği ise dışarıda havada bulunan kötü kokuların ve gazların da araçların içine girmesini engellemesidir. Filtrenin içerisindeki polenler sayesinde pis kokuların girmesi engellenir. Polen filtresi; hava filtresi, yakıt filtresi, yağ filtresi ile birlikte belirli periyotlarla değiştirilen bir bakım ürünü haline gelmiştir. Polen filtresi özellikle 2000 model ve üstü araçların tamamına yakınında bulunur. Kliması olan araçların tamamında polen filtresi bulunur.

Polen filtresine dışarıdan gelen parçacıklar, partiküller yapışır ve filtreyi kirletir. Filtre kirlendiği zaman aracın içine giren havanın da kalitesi düşmüş olur. Bu durum da zamanla arabanızın içinde kötü kokuların oluşmasına neden olur.

Polen filtresinin görevini iyi bir şekilde yapabilmesi için belirli sürelerde değiştirilmesi gerekir. Kullanım durumuna bağlı olarak 10.000-20.000 km’de bir filtrenin değiştirilerek yenisinin takılması ve bu bölümdeki tüm birikintilerin temizlenmesi filtrenin iyi derecede havayı temizlemesini sağlar. Klima havalandırma deliklerinden gelen hava akışı azalıyorsa, yeterince soğutma ve ısıtma yapamıyorsa filtrenin değişim zamanı gelmiş demektir. Camların erken buğulanmasından polen filtresinin değişme zamanı geldiğini de anlayabilirsiniz. Her araca göre farklı modeller kullanılmakla beraber polen filtrelerin fiyatı 10 ile 40 TL arasındadır. Daha farklı fiyatlarda filtrelerde bulunur ama bu fiyatlara da gayet güzel fitreler alınabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı