Bilgi

Triger Kayışı Kaç Km’de Değişir?


Triger Kayışı (Timing Belt), motorlarda silindir kapağında bulunan egzantrikler ile motor bloğunun en alt kısmında yer alan krank mili çıkıntısı arasında çalışan, kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayışlardır. Motor tiplerine göre (boxer motor tipleri) enlemesine de yerleştirilebilirler. Egzoz ve emme subaplarını hareket ettirirler. İlk tahriki marş motorundan alan krank mili (sağlıklı ateşleme aldığını varsayarak) motoru çalıştırmak için triger kayışı vasıtası ile egzantrikleri döndürmek isteyecek böylece motorun çalışmasını sağlayacaktır. Triger kayışı etkin olmadığı sürece motorların krank milleride hareketini devam ettiremeyeceği için triger kayışı motor subaplarından volan dişlisine kadar bağlantı kuran ana parçalardan biridir. Triger kayışı yapımında cam elyaf maddesi kullanılarak sağlamlığı arttırılmıştır. Yaklaşık olarak 1.5 ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. Ancak buna rağmen sürekli metal dişlilere sürtündüğünden aşınıp kopabilmektedir. Bu yüzden her 5 yılda veya ortalama 40.000 ila 60.000 km arasında değiştirilmesi gerekir, ancak yeni jenerasyon motorlarda değiştirme periyodu 120.000 kilometreye kadar artırılmıştır.

Genellikle kauçuk ve çelik tel/kumaş kuşak malzemeden kompozit bir yapı şeklinde üretilen triger kayışının ayrıca kevlar, aramid ve karbon fiber gibi özel ve dayanıklı malzemelerden üretilen versiyonları da mevcut. Triger kayışı eninde sonunda bozulur veya kopar. Bu olduğunda, aracınız durur. Aracın çekilmesi gerekir, çünkü motor yeniden zamanlanana ve kayış değiştirilene kadar başlamayacaktır. Aracınızı bir çekici çağırarak ustaya kadar çektirmeniz ve tamir ettirmeniz gerekir. Kopan bir triger kayışı sizi zor durumda bırakacaktır.

Triger seti değişimi için yıl ve km kadar aracın nasıl kullanıldığı önem taşımaktadır. Marka ve modele göre değişim gösterse de triger kayışının kullanım süresi ortalama 4 yıldır. Bu süre dolduğunda, herhangi bir belirgin hasar görülmüyor olsa bile sistemin yenilenmesi gerekir. Ayrıca yapılan kilometreye göre de triger kayışı değiştirilir. Yine marka ve modele göre farklılık gösterse de 90 bin ile 100 bin km’de bir, triger kayışının değiştirilmesi gerekir. Örneğin; “Passat triger seti ne zaman değişir?” diye soranlara üretici firma “4 yılda bir veya 90 bin kilometre dolunca” şeklinde cevap vermektedir. En doğru ve kesin bilgi budur. Çünkü her aracın üreticisi farklı bir değer verebilmektedir. Bununla birlikte aracın ne şekilde kullanıldığı, daha çok şehir içinde mi yoksa şehirlerarası mı kullanıldığı, şoförün deneyimi, aracın genel olarak bakım durumu da dikkate alınmalıdır. Toz, güneş ve nem yıpranmayı artıran faktörlerdir. Dur-kalklar ve ani hızlanmalar da yıpranmayı hızlandırır. Bu nedenle 4 yıla yaklaştıkça triger kayışını kontrol etmek ve gerekirse değişim için 4 yılı beklememek gerekebilir.

Çevremizde 150 bin kilometre yol kat edip, triger kayışı hala sorunsuz çalışanlar olabilir. Bu tamamen aracın iyi bir şekilde kullanımıyla bu mümkündür. Bununla birlikte böyle durumlarda daha ihtiyatlı davranmak gereklidir. Çünkü triger kayışının kopmasının vereceği zarar malzeme ve işçilik ücretiyle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.

Triger kayışının süresi dolduğu zaman ilişkili parçaların da değişmesi gerekir. Ayrıca değişim düzgün yapılmazsa kaliteli malzeme kullanılsa bile araç hasar görecektir. Bu nedenle malzemeyi kendin alıp değişimi kendin yapmak yerine aracı teknik servise götürüp yıpranan parçaları tespit ettirip montajı da yetkili servise yaptırmak akıllıca olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı