Bilgi

Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir?


Bilgisayardaki donanımların çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini üreten parçadır. Gelen akım AC olarak 220V şeklinde gelir. Power Supply bunu DC akıma dönüştürerek elektrik enerjisini bilgisayara uyarlar. Power supply her bilgisayara ya da her anakarta olmayabilir. Mesela bir ATX kasa için ATX güç kaynağı gereklidir. Kasaların modeline göre güç kaynağı değişir.

Bilgisayarda BIOS adında bilgisayardaki donanımları kullanmamızı sağlayan bir yazılım vardır. Bu yazılım üzerinden bilgisayara güç kaynağından gelen enerjiyi kontrol edebiliriz. Yükseltebilir ve azaltabiliriz. Tabi bu oynamadan dolayı bilgisayarda problemler ortaya çıkabilir. Parçaları yakabiliriz. Çünkü her parçanın çalıştığı bir akım değeri vardır.

Bilgisayar alırken power supply’e de bakmamız gerekir. Kaç wat olduğu önemli. Bilgisayarımızın iyi bir performans vermesi için çok iyi bir güç kaynağının olması gerekir. Türkiye’de voltaj oynamalarının en üst seviyede olduğunu biliyoruz. Bunun için Türkiye şartlarını göz önüne alıp güç kaynağımızı seçmeliyiz. Bilgisayarımızda güç kaynağı yetersiz olursa;

  • Sistem gerektiği düzeyden düşük bir performansta çalışır.
  • Sistemimiz kendini başa alabilir.
  • Güç kaynağımız yanabilir.
  • Sistem anormal şekilde çalışır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı