Bilgi

Winrar Nedir? Ne İşe Yarar?


Winrar kısaca dosya arşivleme ve sıkıştırma programıdır. Daha geniş kapsamıyla anlatacak olursak dosyalarımızın sabit sürücülerde dağınık olmaması ve fazla yer kaplamaması için bu program kullanılır.

Winrar’ın kısaca tanımını yaptık şimdi gelelim bu programın bize sağladığı faydalarına; winrar ile dosyalarımızı sıkıştırdığımız ve daha düzenli hale getirdiğimiz için dosyalarımız virüse karşı daha güvenli hale gelirler.

Bir başka faydası ise internetten indirdiğimiz dosyalar eğer rar. formatında ise bu haliyle daha hızlı iner ve kotayı sıkıştırılmamış dosyalara göre daha az kullanır.

Örneğin internetten bir oyun indireceksek bu oyunda 200 farklı dosya olabilir, eğer bu dosyalar winrar ile sıkıştırılmış ise tek bir dosya halinde indirebiliriz, eğer rar. formatında değilse 200 dosyayı ayrı ayrı indirmeye uğraşırız ki bu da zaman kaybına neden olur, işte winrarın bir başka yararı ise zamandan tasarruf etmektir.

Winrar’ın bir başka artısı ise internetten basit bir şekilde indirebiliriz, yalnız internette orijinal olarak sadece deneme sürümünü indirebiliriz, fakat eğer satın almak zor geliyorsa çeşitli şekillerde bu deneme sürümünü kolayca uzatabiliriz.

Bir diğer önemli kullanım alanı ise herhangi bir dosyayı veya belgeyi şifreyelerek göndermektir. Gönderdiğiniz dosya yada klasörü şifreleyerek gönderme aşamasında daha güvenli hale getirebilirsiniz. Karmaşık bir şifre ile güvenliği en üst seviyeye çıkarın.

Winrar Nasıl Kullanılır?

Winrar’ın kullanımı çok basittir. Sıkıştırılmış şekilde bir dosya indirmişsek bu dosyaya sağ tık yaparak istersek klasör şeklinde çıkarabilir, istersek buraya çıkart diyerek bulunduğu klasöre içindeki dosyaların tamamını çıkarabiliriz, istersek rar içindeki klasörleri bir başka konumun içine çıkarabiliriz. Eğer bilgisayarımızda var olan örneğin e-mail yoluyla göndereceğimiz word dosyalarını ayrı ayrı yollamaktan ise dosyalara sağ tıklayarak arşivle seçeneğini kullanıp bu dosyaları sıkıştırabiliriz ve tek bir dosya halinde mail atabiliriz.

Bir Belge veya Dosyayı Winrar’dan Çıkartma

winrar klasöre çıkartma

Bir Belge veya Dosyayı Winrar Yapma

winrar

Bir Belge veya Dosyayı Winrar ile Şifreleme (Arşive Ekle Dedikten Sonra)

winrar şifre

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı