Bilgi

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


Bu yazımızda mobil cihazlarımızın yetersiz pil ömrüne deva olan powerbank modellerini seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde akıllı telefonlarımız gün geçtikçe daha da güçleniyor, bünyesine yeni yetenekler ekleniyor. Ancak uzun zamandır çok da büyük yol kat edilemeyen bir nokta varsa o da pil ömrü. Güçlü işlemciler ve parlak ekranlar nedeniyle güç tüketimi bir hayli fazla ve akıllı telefonumuza en çok ihtiyaç duyduğumuz anda bir anda pilimiz bitebiliyor.

Bu soruna nokta atışı çözüm olan powerbank modelleri, tabii ki en çok akıllı telefonlar için kullanılsa da aslında tablet, fotoğraf makinesi gibi uyumlu birçok elektronik ürünü de şarj edebiliyor.

Bu makalemizde, neredeyse herkesin satın aldığı ya da almayı düşündüğü powerbank modelleriyle alakalı bilmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Markasız, Güvenilir Olmayan Ürünlerden Uzak Durun!

Konumuz pil olduğu için ilk dikkat etmemiz gereken konu güvenlik. Çünkü piyasada ne yazık ki markası ve güvenilirliği belli olmayan birçok ürün var. Bu ürünlerin ilk handikabı, ne şekilde üretildikleri ve güvenlik önemlerinin ne kadar iyi alındığı bilinmediği için aslında yanınızda patlamaya hazır bir bomba taşıyor olabilirsiniz.

İkinci sorun ise çok uygun fiyata yüksek mAh’li pil vadeden bu ürünler, aslında kutusunda ya da üstünde yazan mAh gücünü size veremiyor. Tüketiciler de bu nedenle bu ürünleri aldıktan sonra verim alamadığı için pişman oluyor.

İhtiyaçları Belirleme

Powerbank satın almadan önce ilk yapmanız gereken ihtiyaç duyduğunuz kapasiteyi belirlemek. Çünkü mağazaya gittiğinizde 2600 mAh’ten 20,000 mAh’a kadar değişen farklı powerbank modelleri göreceksiniz.

2600 mAh kapasiteli bir powerbank, ortalama bir akıllı telefonu 1 kez tam şarj edecekken 20,000 mAh kapasiteli olan model yaklaşık 7 kez şarj olanağı sunacaktır. Ancak tabii ki bu noktada taşınabilirliği de atlamamalısınız. Çünkü kapasite arttıkça, ürün boyutu ve ağırlığı da artıyor.

Bu nedenle gün içinde genellikle sırt çantası ile geziyor ve biraz büyükçe bir powerbank’i taşıyabilecek alanınız varsa, 10000 mAh veya üzeri bir model seçmek daha akıl kârı olacaktır. Ancak ufak bir çantanız var ve size yük olmayacak bir model arayışındaysanız 2600 – 5000 mAh kapasiteli modelleri tercih edebilirsiniz.

Hızlı Şarj – Ekstra Özellikler

Kapasiteyi belirledikten sonra satın alma kararı vermeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha var. Bunlardan ilki powerbank modeli üzerinde yer alan USB giriş sayısı. Çünkü bazı modellerde sadece tek bir USB girişi yer alır ve aynı anda sadece 1 cihazı şarj edebiliyor. Ancak bazı modellerde iki ya da daha fazla USB girişi bulunur ki, aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilirsiniz. O nedenle ihtiyacınıza göre bu farklılığı göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Bir diğer konu ise powerbank’in güç çıkışı. Bazı modeller 1A güç verir ki, bu telefonunuzun nispeten yavaş şarj olacağını gösterir. Ancak bazı ürünler 2.4A güç veriyor ve bu da 1A’ya göre çok daha hızlı şarj sunuyor. O nedenle mümkünse 2.4A çıkış veren modellere yönelmek daha doğru olacaktır.

Powerbank Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Bazı kullanıcıların aklında “Powerbank’ler güvenli mi? Telefonuma zarar verir mi?” gibi sorular mevcut. Yazımızın başında belirttiğimiz markasız ve güvenilir olmayan powerbank’ler haricinde, güvenilir markalar tarafından üretilen modellerin şarj ettikleri cihaza hiçbir zararı yoktur.

Bununla birlikte, güvenilir üreticiler bazı teknolojilerle daha verimli ve güvenli bir kullanımı kullanıcılarına sunuyor. Örneğin TP-Link “akıllı şarj” teknolojsi, her iki çıkış noktasının iPhone, iPad, Samsung, Kindle gibi cihazlarla birlikte giyilebilir cihazlar için de en iyi şarj akımını sunmasını sağlıyor. Böylece hem güvenli hem de verimli bir şarj sağlanıyor.

Kaynak: http://blog.tp-link.com.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı