Bilgi

PowerBank Hakkında Bilinmeyen 7 Gerçek


Her hafta powerbanklar hakkında tonlarca soru alıyoruz; nasıl çalışırlar veya bunları en yararlı şekilde nasıl kullanırız. Bu yüzden, CTO Matti Naskali‘nin yardımıyla, bu özel blog yayınında powerbank hakkında bilmediğiniz 7 gerçeği açıklamasını istedik. Nokia’nın eski Japonya Baş Mühendisi olan Matti, piller ve güneş enerjisi alanlarında 30 yıldan fazla deneyime sahip, bu yüzden bize powerbank hakkında biraz daha fazla bilgi verebileceğine inanıyoruz.

1- Powerbank Kapasitesi Nedir Bize Söyler Misiniz?

Powerbanklar farklı boyutlarda gelir ve mAh figürü bize pillerin toplam kapasitesini bildirir. Diğer bir deyişle, powerbank mAh ne kadar fazlaysa, enerji o kadar büyür. Bir örnek vermek gerekirse, iPhone 6 Plus’ın pil kapasitesi 2915mAh’dir, bu yüzden tam olarak şarj etmek istiyorsanız, telefonunuzun kapasitesinden daha fazla mAh ile bir powerbanka sahip olunmalıdır.

2- Tüm Powerbanklar Laptopları Şarj Edebilir Mi?

Hayır, tüm powerbanklar dizüstü bilgisayarları şarj edemez. Bunun nedeni, piyasadaki powerbankların çoğunun sadece 5V USB çıkışına sahip olması ve dizüstü bilgisayarların şarj edilmesi için güç bankasının Laptop özelliklerine bağlı olarak 16V’dan 20V’a kadar daha yüksek bir gerilime sahip olması gerekmesidir (gerekli voltajı elde etmek için AC adaptörünüzü kontrol etmelisiniz). Piyasadaki sadece birkaç powerbankın bunu sağladığını lütfen unutmayın.

3- Bir Powerbankın Ömrü Nedir?

Powerbank ve akıllı telefonlarda kullanılan lityum-polimer piller dahil olmak üzere lityum iyon, zamanla kapasitelerini kaybeder (tipik pil hücresi kalitesi ve kimyasal bileşime bağlı olarak 200 ila 1000 devir arasında). Pil ne kadar büyükse, şarj etmeniz  gereken döngü daha azdır ve daha uzun süre dayanır. Akıllı telefonlar, pillerini günlük olarak boşaltır, bu yüzden  büyük kapasiteli bir powerbanktan daha kısa pil ömrüne sahiptir.

İpucu: Powerbankınızın USB standardı boyunca çalıştığından emin olun. Bazı telefonlar, PC bağlantısında yavaş şarj moduna ve güç kaynağı bağlantısında hızlı şarj moduna sahiptir. AC şarj cihazı ve PC bağlantısı arasında şarj hızında bir fark görürseniz, powerbankınızın bu iki hızından hangisini sağladığına karar verin. Düşük hız ise, daha hızlı bir USB şarj kablosuyla sabitleyebilirsiniz. Powerbank yeterli güç sağlayamıyorsa (çoğunlukla düşük kaliteli powerbanklar), hiçbir kablo sabitleyemez.

4- Neden Bazı Powerbankları Şarj Etmek Saatlerce Sürebilir?

Birçok powerbank sadece USB ile şarj edilebilir ve powerbankın kapasitesine bağlı olarak, tam olarak şarj edilmek üzere 40 saate kadar sürebilir (örneğin, 20 000mAh kapasiteli bir powerbank). Daha hızlı şarj için,  5V girişten daha yüksek bir gerilime sahip bir powerbanka sahip olmanız gerekir; normalde bir AC şarj cihazı ile prizden doğrudan şarj edilmesi gerekmektedir.

5- Powerbanktan Enerji Tasarrufu Ve Akıllı Telefonu En Hızlı Şarj Etmenin Yolu?

Bazı telefonlar güncellemeleri otomatik olarak indirebilir ve şarj cihazına bağlandığında daha fazla güç tüketebilir. Eğer  bir powerbanktan şarj ederken enerji tasarrufu yapmak istiyorsak, telefonu Uçuş Modunda tutmak iyi  fikirdir. Bu yalnızca telefonunuzda işletim sistemine temel özellikleri kullanarak, sadece pil hücresi şarj sağlayacaktır.

6- Telefonunuzu Powerbanktan Tamamen Şarj Etmeyin

Cep telefonunuz, bataryayı şarj ederken her zaman enerji tüketir, muhtemelen normal bekleme süresinden daha fazla. Telefon bataryası dolduğunda, yaklaşık% 80 ila% 90 dolu olduğunda, batarya şarj akımı tam kapasitesine ulaşmadan önce azalmaya başlar, powerbankın enerjisinin büyük kısmı telefon led ve dönüşümler (uygulama güncellemeleri) vb.  tarafından kaybedilir

Bir mobil cihaz enerji tüketimini önlemek için% 80 ile% 90 arasında dolduğunda, powerbankı kullanmayı bırakmanızı öneriyoruz.

7- Evet, Bir Powerbank ile Tv İzleyin!

Evet! 2. noktada açıkladığımız gibi, piyasadaki powerbankların çoğunun sadece 5V USB çıkışı var. Fakat, doğru voltajı seçmenizi sağlayan daha gelişmiş powerbanklar da var; böylece televizyonlar, piknik soğutucular, fanlar ve drone piller gibi daha büyük cihazları çalıştırabilirsiniz.

Evet, sıcak bir fincan kahve içerken, sahilde güneşlenirken TV izleyebilir veya drone’nizi uçurabilirsiniz. Hatta bazı Yüksek Gerilim Çıkış Gücü Bankaları sayesinde saçlarınıza dalga bile yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.tespack.com/7-facts-dont-know-power-banks/ (Çevirisi Yapılarak Alıntılanmıştır)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı