Bilgi

PUBG FPS Arttırma Taktikleri


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “PUBG’de FPS Nasıl Arttırılır?” sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız.

FPS “Frame Per Second/Saniyelik Görüntü Sayısı” kısaca tanımlayacak olursak bir saniyede ekrana aktarılan kare demektir. FPS, ekran kartının gücüne göre değişen bir resim değeridir. Ekran kartımız ne kadar güçlü olursa saniyede o kadar çok resim üretir ve bu da oyunları akıcı oynamanıza yol açar. Oyunları donmadan oynamak için 40 FPS ve üstü bir değere ihtiyacınız var, fazlası hiçbir zaman zarar değildir. Bir bilgisayar oyununda oyuncu için en önemli özellik ses, görüntü ve hızdır. Ses daha çok bilgisayarın sahip olduğu ses sistemine bağlı iken görüntü ve hız bilgisayarın sahip olduğu ana donanım birimlerine bağlıdır. İşte bilgisayarın işlemci, ram ve ekran kartı performansınızı ölçen birime FPS (Frame Per Second/Saniyedeki Kare Sayısı) denir. Oyunlarda aldığınız FPS değeri başta dediğimiz gibi bilgisayarın performansına göre farklılık gösterebilir. Ancak bir oyun için en az olması gereken FPS değeri 25 olmalıdır. FPS 25 olduğunda bu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ancak oyunlar için her zaman istenen FPS değeri ise hemen hemen her oyunda 30 olmalıdır. Bilimsel verilere göre insan gözü ve onun beyin arayüzü olan insan görsel sistemi, birbirinden bağımsız olarak algılayabildiği saniyede 10 ila 12 görüntüyü işleyebilir. Sinemada izlediğimiz filmler ise daha çok 24 FPS oranına sahiptir. Yani bir oyunda 50-60 FPS değerini almanız aslında görsel açıdan çok önemli değildir. Ancak alınan değer ne kadar yüksekse performans açısından o derece keyifli bir izlenim elde edersiniz.

FPS değerini elbette anlık olarak ölçebilirsiniz ve bu konuda hizmet alabileceğiniz çok sayıda ücretsiz program olduğu gibi yine ücretsiz olarak hizmet veren web siteleri de mevcuttur. PUBG Oyununda herhangi bir uygulama, program, eklenti kullanmadan FPS değerini ekrana yansıtmak için buradaki videoyu (tıkla) izleyebilirsiniz. Eğer uygulama/program kullanmak istiyorsanız burada (tıkla) bulunan “Fraps” isimli programı kullanabilirsiniz.

FPS Değerine Göre Oyun Deneyimi

Günümüzde FPS değerlerine göre oyun deneyimini aşağıda ki şekilde tanımlayabiliriz.

  • 30 FPS: Sınırlı oyun deneyimi.
  • 30-40 FPS: Ortalama oyun deneyimi.
  • 40-60 FPS: Yeterli oyun deneyimi.
  • 60-90 FPS: Akıcı oyun deneyimi.
  • 90 FPS ve Üstü: Ultra akıcı oyun deneyimi.

PUBG FPS Arttırma: Başlangıç Ayarlarını Değiştirmek

Steam’i açın ve Kütüphane > Oyunlar’a tıklayın. Playerunknown’s Battlegrounds’a (PUBG) sağ tıklayın ve Özellikler yazısına klikleyin. Açılan ekrandan “Başlatma Seçeneklerini Ayarla” butonuna tıklayıp açılan ekrana aşağıda verdiğimiz kodları yazın.

-maxMem=8000

Oyunun Megabayt (MB) cinsinden kullanabileceği maksimum RAM miktarını ayarlar. Yukarıda gördüğünüz kodda 8GB RAM kullanımını sınırlıyor. Sizlere tavsiyemiz sisteminizde bulunan bütün belleği bu oyuna ayırmayın.

-refresh 144

Bu kod oyunun yenileme oranını ayarlar. Bu kodu monitörünüzün sahip olduğu yenileme hızına göre ayarlamanız gerekiyor. Monitörünüzün yenileme hızını (Hz) öğrendikten sonra burada yer alan 144 sayısını kendi monitörünüze uygun rakam ile değiştirmelisiniz. Örneğin standart monitörler genellikle 60Hz’lik yenileme hızına sahiptir.

-high

PUBG çalışırken işlemciniz oyun için daha fazla efor harcar.

-sm4

Bu kod, gölgelendiricileri (Shaders) DX11’den DX10’a dönüştürecek ve oyundan gelen dikkat dağıtıcı yansımaları kaldıracaktır.

-USEALLAVAILABLECORES

Bu çalıştığı belirsiz bir kod. Bu kodu başlatma seçeneklerinize yazdığınızda oyun bilgisayarınızın işlemcisinde bulunan kullanılabilir tüm çekirdekleri kullanarak daha iyi bir performans vermesi bekleniyor.

-malloc=system

Oyunu Windows’a optimize ederek açar.

Not: Açılan panele tek kod halinde -malloc=system -USEALLAVAILABLECORES -sm4 -high -refresh 144 -maxMem=8000 şeklinde yazabilirsiniz.

PUBG FPS Arttırma: Oyun İçi Grafik Ayarlarını Değiştirmek

Yukarıda verdiğimiz değişiklikleri gerçekleştirdikten sonra FPS değerinizde belirgin bir ölçüde artma meydana geldiğini göreceksiniz. Şimdi aşağıdaki grafik ayarları ile en iyi sonuca ulaşmaya çalışalım. Öncelikle oyun lobisindeyken ESC tuşu ile açılan sekmede Ayarlar seçeneğini seçelim. Burada eğer dil seçeneğiniz İngilizce kısa süreliğine Türkçe yapıp aşağıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar İngilizceye çevirebilirsiniz. Burada Görüntü Ayarları sekmesinde; Görüntü Modu: Tam Ekran, Çözünürlük: 1920×1080, Lobi FPS Limiti: 60 FPS, Oyun İçi FPS Limiti: Görüntü Temelli ve Parlaklık: 60 olarak ayarlayın. Eğer Oyun İçi FPS Limitini, sınırsız olarak belirlerseniz ekran kartınızın destekleyebileceği maksimum FPS değerine (300 FPS) ulaşacaksınız. Ancak görüntü temelli FPS değeri oyunun akıcılığı açısından en ideal seçenek olacaktır.

Şimdi “Gelişmiş Grafik Ayarlarına” geçelim. Aşağıdaki değerler profesyonel oyuncuların ve PUBG’de en iyilerin kullanmış olduğu ayarlardan oluşuyor. Hani oyunda iken daha düşmanı görmeden sizi avlayanlar varya; işte onlar bu ayarları kullanıyor. (Tabii hilecileri saymazsak)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı