Bilgi

PUBG Hile Sorunu Çözülemiyor!


PlayerUnknown’s Battlegrounds yada kısaca PUBG, bildiğiniz üzere Microsoft Windows, Xbox One ve Mobil Sistemler (Android, iOS) için 2017 yılının son dönemlerinde piyasaya sürüldü. Çıkış tarihinden itibaren büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan bu oyun daha bir yılını doldurmadan “hile” sorunları ile karşı karşıya kaldı. Oyunda öldükten sonra “Rapor” kısmında yer alan hile bildiriminden hile yaptığını düşündüğünüz kişileri “şikayet” edebiliyorsunuz. Ancak ne var ki bu çoğu zaman yeterli olmuyor. Çünkü hile yapanlar öyle çoğaldı ki oyun çekilmez hale geldi diyebiliriz. Hatta Youtube kanallarında üyelik kasan birçok Youtuber “iyi bir oyuncu” edasıyla adeta şov yapıyor.

Hile yazılımlarının büyük bir çoğunluğu Çin kaynaklı olduğu görülüyor. Hemen ardından Rus hackerların geliştirilmiş olduğu yazılımları “Deep Web” ortamında rastlamak mümkün. Geçtiğimiz günlerde Çin’de PUBG hile yazılımları geliştiren yüzlerce hacker’ın gözaltına alındığı haberlere yansımıştı. Her ne kadar bu türde yazılım geliştirmek birçok ülkede yasadışı olarak kabul edilse de hile yazılımlarını kullanan kişi sayısı sürekli artıyor.

Hile yazılımları yaygın olarak oyuncuların bir noktadan farklı bir noktaya ışınlanmasını veya %100 isabet oranı elde etmesini sağlayan uygulamalardan oluşuyor. Bu tipte hile yapanların tespit edilmesi oldukça kolay. Ancak özellikle sağlık paketlerinin hızlı, sınırsız ve etkin kullanımının önüne bir türlü geçilemiyor. Arkadaşı yaralanan bir oyuncu saniyeler içinde bir dokunma hareketi ile sağlık durumunu %100’e getirebiliyor. Bunun fark edilmesi ise oldukça zor. Hileler sadece bunlarda sınırlı değil. Henüz video platformlarına düşmeyen yüzlerce farklı hile türleri bulunuyor. Hatta oyuncuları görmeden sadece ateş ederek öldürme hileleri de bulunuyor. Durum böyle iken kullanıcılardan gelen yoğun şikayet PUBG yapımcılarını daha sert kurallar ve yeni güncellemeler ile hilelerin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Şu anda dünyanın en çok oynanan oyunları arasında 6. sırada gösterilen PUBG, eğer bu hile sorununa çözüm bulamazsa yakın zamanda popülaritesini kaybedebilir.

2 Yorum

2 Yorum

  1. kigabuma

    24 Mayıs 2019 at 22:17

    Oyunun oynanacak hali kalmadı. Her girdiğim oyunda hile yapanlarla karşılaşıyorum, tabi adamın karşısında hiç şansınız olmuyor. Adam birinci oluyor,eline ne geçiyorsa hile ile birinci olmak. Tamam gidin server falan açın hileciler için, kendi aranızda oynayın birinci olun. Oyunun zevkini koymadılar. Hileciler yüzünden insanalar bu oyundan kaçacaklar ve geriye hilecilerin oynadığı bir çöplük kalacak.

  2. Muro Can

    12 Nisan 2020 at 23:22

    Vallahi bıktık… Şu ara ARAPLAR mukemmel ve hıc banlanmayan hıleler ıle oynuyorlar..harbiden az kaldı.. Butun arkadaslarım sildi pubg yi.. bi ben oynuyorum ama yakındır…

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı