Bilgi

PUBG Hileleri Üzerine Kısa Bir Yazı


Uzun zamandır uygun vakit buldukça -kendi çapımda- PUBG oynuyorum. Ancak oyunu oynamaya devam ettikçe oyuncuların “daha profesyonel (!)” hale gelmesi birçok kişinin olduğu gibi benimde dikkatimi çekti. Tabi aklımıza hemen hile geliyor. Bende internet ortamında küçük bir araştırma yaptım ve sonuç olarak “PUBG Hile Uygulamalarının” internet ortamında ücretli veya ücretsiz bir şekilde çerez gibi dağıtıldığını gördüm. Bu uygulamalar oldukça küçük boyutta ve saniyeler içerisinde bilgisayarınıza indirip oynamaya başlıyorsunuz. Milyonlarca PUBG oyuncusunu düşündüğümüzde oyun tasarlayıcıların hile yapanların önüne geçmesi neredeyse imkansız bir hale geliyor. Hile yapanları ancak bireysel bir şekilde ve oyun içerisinde şikayet ederek (raporlayarak) oyundan atılmasını/banlanmasını veya uzaklaştırılmasını sağlayabiliyorsunuz. Hile kullananlar profesyonel bir oyun oynuyormuş gibi karşımıza çıkıyor ve bazen -ölüm anını- tekrar izlediğinizde anormal bir durum göremiyorsunuz.

Oyun içerisinde ilk olarak kasten sizi öldüren birisini rapor ettiğinizde oyundan uzaklaştırılıyor. Bunu yapanlar genellikle internet kafelerde kafasına göre takılan tipler olduğu için aslında bir önemi kalmıyor. Masayı değiştirip farklı bir bilgisayardan bildiğini okumaya devam ediyor. Bu durumu ancak cafe sahibi fark ederse durumun önüne geçebiliyor.

PUBG’de hile yapanlar ise kalıcı bir şekilde oyundan atılıyor ve tekrar oynaması için yeniden hesap oluşturması gerekiyor. Telefondan veya bilgisayardan PUBG Mobil oynayanlar için hile olayı almış başını gitmiş diyebilirim. Hatta hile yapmayan nerdeyse yok gibi. Bunun temel sebebi elbetteki oyunun ücretsiz olmasından kaynaklanıyor. Farklı bir sosyal bir hesabı olan veya doğrudan hesap açıp oynamaya devam edebiliyorsunuz.

Steam, PUBG PC versiyonunda ise hile olayı Mobil tarafında olduğu kadar olmasa da son zamanlarda hile uygulaması kullanımında büyük bir artış mevcut. Şikayet ettiğiniz 10 kişiden biri muhakkak hile kullanıyor ve hile bildiriminde bulunduğunuz kişiye dair size rapor sonucu oyun girişinde gösteriliyor.

Hileler daha çok hedef (düşman) kişiyi doğrudan yerini gösterme veya ölümsüzlük şeklinde oluyor. Siz 15-20 dk’nızı lotlayarak geçirdiğiniz her saniye size yaklaşan biri oluyor. Daha ne olduğunu anlamadan hedef haline geliyorsunuz. Bu durumu ancak öldükten sonra karşıdaki kişiyi biraz izeleyerek fark ediyorsunuz. Oyunun şu andaki fiyatı 87 TL ve oyundan atıldıktan sonra yeni bir hesap açıp kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Herhangi bir sınıflandırma olmadığı için istediğiniz kadar iyi oynayın bu durumun önüne geçemiyorsunuz.

İlerde PUBG tarafından nasıl değişiklik olur bilemiyorum ama muhtemelen hile olayının -çözülmeden- bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Baran

    3 Kasım 2019 at 21:50

    Güzel yazı tebrikler. Hileye gelince, bence pubg ekibi bunun için ciddi anlamda çalışmalı aksi takdirde çok maddi olarak çok fazla kayıp yaşayacaktır. pubg mobile oynardım hilelerden dolayı artık oynamayıyorum geçen gün steamden devam etmek istedim ama orada da hileye denk geldim. Bir kaç ay daha dayanırım belki ama çözülmezse hile sorunu bir daha oynayacağımı düşünmüyorum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı