Bilgi

Regedit Açılmıyor Sorunu | %100 Çözüm!


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere sıkça karşılaşılan “regedit” yani “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” hatası hakkında çözüm yolu göstermeye çalışacağım. Regedit (Kayıt Defteri Düzenleyicisi) penceresini açmaya çalıştığınızda hemen alt kısımda da görülen, “Kayıt Defteri düzenleme yöneticiniz tarafından devreden çıkarılmış” uyarısı alıyorsanız bunun çözümü oldukça basit.

İşlemlerimiz tüm Windows işletim sistemlerinde tamamen aynı yöntemle yapılmaktadır.

Hazırsanız başlayalım.

İlk olarak hemen altta verdiğim linkten regedit adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin. Ardından bilgisayarınıza indirdiğiniz bunu regedit dosyasını masaüstüne atın. Masaüstünde iken regedit dosyasını üzerine sağ klikleyip klasörüne çıkarın. Devamında klasör içindeki regedit dosyasını masaüstüne atın. (Bunu yapmanız gerekiyor. Aksi halde aşağıdaki komutlar çalışmayacaktır.)

Bunun için klavyeden “Ctrl + Shift + Esc” tuşlarına basıyoruz.

Karşımıza gelen “Görev Yöneticisi” penceresinden Dosya | Yeni Görevi Çalıştır diyoruz. Ardından gelen pencereye “cmd” yazdıktan sonra “Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur” seçeneğini seçili hale getiriyoruz.

Karşımıza gelen siyah ekrana ilk olarak; 1. Komutu, ardından 2. Komutu yazıp “Enter” yapıyoruz. (Dilerseniz buradan kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Bu komutlar indireceğiniz klasör içinde de yer almaktadır.)

  1. Komut: cd /d %userprofile%\desktop
  2. Komut: wscript.exe regedit.vbs

İki komutu yazdıktan sonra karşımızda “Kayıt Defteri Devrede” uyar penceresi gelecektir.

Bu işlemden sonra dilerseniz Windows+R tuşuna basarak gelen küçük panele “regedit” yazıp “Enter” yaptığınızda Regedit (Kayıt Defteri Düzenleyicisi) penceresine erişim sağlamış olacaksanız.

Not: Yukarıda bahsettiğim işlemi bir kez daha tekrar ederseniz bu defa “Kayıt Defteri Devre Dışı” uyar penceresi alacaksınız. Aynı işlemi her tekrar edişinizde “Kayıt Defteri Devrede” veya “Kayıt Defteri Devre Dışı” uyarıları alacaksınız.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı