Bilgi

ROM Bellek Nedir?


Rom bellek, Read Only Memory (sadece okunabilir bellek) olarak tanımlanır. Sadece okunabilir bellek demek belleğe gönderilen program sadece bir kez atılır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez bellek türüdür. Bu bellek türlerinden bilgisayarın açılışını ve çalışmasını etkileyen kodlar saklanır. ROM bellek, RAM de olduğu gibi bizim seçebileceğimiz bir şeydir. Anakart ile tümleşik halde bulunur ve BIOS adı ile bilinmektedir.

Rom Bellek Özelliği

Rom belleğin asıl amacı bilgisayarın açılması ve çalışması için gerekli kod satırlarını saklayan bellek türüdür. Çok eski nesil bilgisayar sistemlerinde PROM kullanılmasına karşın ilerleyen teknoloji ile birlikte EPROM kullanılmıştır. Yeni nesil sistemlerde ise EEPROM bellek kullanılmaktadır.

Yazılımı: Elektrikle değiştirilebilir. ROM bu tür için , yazma hızı her zaman çok hızlı okuma ise daha yavaştır. Ve olağanüstü yüksek voltaj, sinyalleri etkinleştirmek , yazmak , uygulamak için jumper fişlerinin hareketi ve /komut kodları kilidini özel kilit gerekebilir. Modern NAND Flash (ihtiyaç) bellek hücrelerinin büyük bloklar aynı anda yazılı izin vererek, 15 MB /s gibi yüksek hızlarda (veya 70 ns / bit) ile, herhangi bir yeniden yazılabilir ROM teknolojisi yazma hızı en yükseğe ulaştırır.

Okunma Hızı: RAM ve ROM hızlarının kıyası zaman içinde çeşitlilik göstermesine rağmen , 2007 itibariyle büyük RAM çipleri birçok ROM’dan daha hızlı okunmaktadır. Bu nedenle (ve standart erişime izin vermek için) ROM içeriği bazen RAM’e kopyalanır ya da ilk kullanımdan önce geçici olarak saklanır ve daha sonra RAM tarafından okunur.

Dayanıklılık Ve Veri Saklama: Yeniden yazılabilir ROM ancak belli bir yazım sayısına kadar dayanıklıdır. Çünkü elektronların serbest transistör geçişi üzerindeki elektrik izolasyon katmanının içinden geçmesiyle yazma işi gerçekleşir. Her geçiş izolasyon katmanında belli bir hasara neden olur. İzolasyon katmanında kalıcı bir hasar olmadan önce ROM döngüsünü tamamlar. İlk çıkan EAROM’ larda bu sınır 1.000(bin) yazma işlemiyle sınırlıyken modem Flash EEPROM’larda dayanıklılık 1.000.000(bir milyon’a) kadar ulaşmıştır.Yinede bu sınırsız sayıda yazma işlemi anlamına gelmemektedir. Bu dayanıklılık sınırı ve bit başına düşen yüksek değer gösteriyor ki yakın gelecekte flash tabanlı belleklerin manyetik disk sürücüleri tamamen yerinden etmesi pek mümkün değildir.

Tam olarak okunabilen ROM’un üzerindeki zaman aralığı yazma döngüsüyle sınırlı değildir. EPROM, EAROM,  EEPROM , ve Flaşın veri saklaması, hafıza hücre transistörlerinden sızan dalgalı geçişler tarafından sınırlandırılır. Bu sızıntı yüksek sıcaklık ya da radyasyon tarafından hızlandırılabilir. Gizlenmiş ROM’lar ve fuse/antifuse PROMlar bundan etkilenmezler, onların veri saklaması fiziksel etkilerden ziyade dahili devrenin elektriksel kalıcılığına bağlıdır.

Tarihçesi: En basit yapılı transistörlü ROM,  transistörün kendisi kadar eski bir tarihe sahiptir. Bileşimli mantıksal kapılar, m-bit veri çıktısının isteğe bağlı değerleri üzerinden n-bit adres girdisi planı oluşturmak için elle birleştirilebir. ROM, entegre devrelerin icadıyla Mask ROM’a haline gelmiştir.

KAYNAKÇA

  1. http://www.teknokoliker.com/2013/12/ram-ve-rom-bellek-nedir.html
  2. http://www.kariyerdersleri.com/bilgisayar%20ana%20klasor/donanim%20sayfalari/ramrom.aspx
  3. http://www.frmtr.com/bilgisayar-bilgileri/3882565-ram-ve-rom-arasindaki-farklar-nedir.html
  4. >http://ozbim.com.tr/sinavweb/Uygulama_sorulari.htm

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı