Bilgi

Web Tarayıcı (Browser)


Web tarayıcısı veya Web Browser kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır Bu özellik sayesinde rahatınızı bozmadan laptop tarzı internet gezintisi daha rahat yaşanmaktadır. İnternet tarayıcı özelliği ile internetin keyfini televizyonun büyük ekranında sürebilirsiniz.

Bu özelliği web tarayıcın insanları rahatlatmasını ve daha rahat bir şekildi internetin keyfini sürmelerini sağlar. Normal şartlarda kullanılan bir web browser, çoklu ortam ve metin dosyalarını açar,  kaydeder ve html’den http’ye bütün protokolleri ve standartları destekler. E-posta ve metin editörleriyle bütünleşebilir. Linkleri, bağlantıları izleyebilir. Açılan sayfada aranan nesneyi bulabilir, sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapabilir, genel ağa dosya yükleme ve genel ağdan dosya indirme yapabilmektedir. Bir web browser işletim sisteminin en gözde elemanlarındandır. HTML kodlarını son kullanıcıya sunmaktadır Dosya sistemlerini kaydedebilir, bağlayabilir ve okuyabilir. Çoklu ortam dosyalarını oynatabilir ve kaydedebilir. Sayfanın çıktısını alabilir, çevrimdışı modda çalışabilmektedir.

KULLANICI ARABİRİMLERİ

Önemli web browser ortak olarak bulunan kullanıcı arabirimleri şunlardır:

  • İleri ve geri uğraşa gitmek için İleri ve Geri tuşları.
  • Tarihceler, daha önce tıklanan siteleri gösterir.

 Uğraşıyı durdurmak için durdurma butonu yer almatadır. Bazı tarayıcılarda durdurma butonuyla yenileme tuşu birleşmiştir.

  • Ana sayfaya geri dönmek için Homebutonuna basılır
  • İstenilen yere girmek ve bakmak için Adres Çubuğu
  • Bir arama motoruna bağlı olmak amacıyla Arama Çubuğu
  • Uğraşının yüklenirken ilerlemesini ve aynı gelindiğinde URIbağlantıları görüntüleyen ve sayfa yakınlaştırma özelliği olan Durum Çubuğu bulunmaktadır

Ayrıca önemli web browserleri web sayfası içinde bulma özelliklerine sahip olmaktadır

En çok tercih edilen web tarayıcıları Google Crome, Yandex, Firefox, Opera ve İnternet Exploler gibi tarayıcılardır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı