Bilgi

Run Flat Lastik Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Run Flat (yada RunOnFlat); araç lastiğinin delinmesinin veya sönmesinin ardından, maksimum 80 km/sa hızda 80 km boyunca sürekli sürüşe izin veren lastik türüdür. Run Flat lastikler güvenlik demektir. Bu teknoloji ile üretilen lastikler, acil durumlarda aracınızı daha iyi kontrol etmenizi ve hava basıncında önemli seviyede düşüş olması durumunda bile güvenli sürüşe devam etmenizi sağlar.

Runflat lastikler ile hasar halinde bile sürüşe devam edebilirsiniz. Yani, çok yağmurlu bir havada lastiğiniz hasar görse bile, Run Flat teknolojisi sayesinde yedek lastikle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine sınırlı bir zaman içinde aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Acil durumda maksimum güvenlik seviyesini devam ettirmek için, Run Flat lastikler belirli hız ve mesafe parametrelerine uyularak kullanılmalıdır (80km/h ve 80km ya da 50mph ya da 50 mil). Bu kısıtlamalardan dolayı, basınç kaybı halinde kullanıcıya uyarı gönderecek Lastik Hava Basıncı İzleme Sistemi kullanılması bu araçlarda zorunludur. Run Flat lastikler takıldıkları araçların teknik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla, Run Flat lastikler sadece bu özelliklere sahip olarak üretilen araçlarda kullanılabilir.

Run Flat lastikler mutlaka Lastik Hava Basıncı İzleme Sistemi ile birlikte kullanılmalıdır. Lastiklerin takılması ve basınç izleme sisteminin montajı yetkili bayiler tarafından yapılmalıdır. Bazı araç lastik markaları basınç kaybı yaşandıktan sonra, Run Flat lastiklerinin 80 km (50 mil) mesafeye kadar 80km/s (50mph) hızla kullanılabileceğini garanti etmektedir. Kullanım ve güvenlik konularında her zaman araç üreticilerinin tavsiyelerini göz önünde bulundurunuz.

 Kayna: https://www.pirelli.com/tyres/tr-tr/car/find-your-tyres/all-about-tyres/technology-runflat

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı