Bilgi

Lastik Üzerindeki M+S Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısa bir şekilde- “Lastik Üzerindeki M+S Nedir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Lastik yanağı üzerindeki “M+S” işaretleme “Mud ve Snow” yani İngilizce “Çamur ve Kar” anlamına gelmektedir. M+S işareti lastik üreticileri tarafından belirlenen bir çeşit sınıflandırmadır. Bu işaretlemeye kış lastikleri, dört mevsim lastikleri ve 4X4 lastiklerinde rastlarız. M+S işaretine sahip lastikler diğer lastiklere göre kötü yol şartlarında, Yağmurlu, Karlı ve Çamurlu yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır.

M+S Kış Lastiği

Üzerinde “M+S” harfleri ile “Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi Sembolü” bulunan araç lastikleri, fren özelliğinin yanında çekiş özelliği de artırılmış Kış Lastiği’dir. Tek başına M+S harfleri o lastiği kış lastiği yapmaz. Kış lastiği sayılabilmesi için üzerinde kar sembolü olması gerekir. RMA’un (Rubber Manufacturers Association) tanımlamasına ve ASTM‘nin (American Society for Testing and Materials) test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde “referans lastiğin” çekiş kuvvetinden en az %10 daha fazla çekiş kuvveti sağlayan lastikler “Kış Lastiği” sembolünün yanında M+S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedirler.

M+S Dört Mevsim Lastiği

M+S lastikleri ancak “Kış Lastiği” sembolünü taşıyorsa “M+S Kış Lastiği” olarak değerlendirilebilir. Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa, ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. “Kış Lastiği” sembolünü taşımayan M+S Dört Mevsim Lastikleri’nin kışın iyi bir kış lastiği, yazın da iyi bir yaz lastiği olamayacağı mutlaka bilinmelidir. “Dört Mevsim Lastiği” olarak da bilinen M+S lastikleri çamur ve kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş, ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir.

3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake)

Yapılan araştırmalar ve ölçümler sonucunda kış sürüşü özelliklerini belgeleyen tek işaret “üç zirveli dağ üzerin de kar tanesi” sembolüdür. Bu sistem ABD ve Kanadalı lastik üreticileri tarafından geliştirilmiştir. 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake – Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi) kısaltması ile bilinir. Bu sembolü taşıyan lastikler Kış Lastiği’dir

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğe göre; Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde; kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake)  işareti veya sadece kar tanesi (snowflake)  işareti aranır.

Kaynak:

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı