Bilgi

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Lisans Tamamlama


Herkese Merhaba, Çok fazla uzatmayacağım. Bu nedenle kısa ve öz bir şekilde konuyu anlatıp değerlendirmeyi size bırakacağım. Bu arada Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans tamamlama ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmına yazın hem dışardan gelen bilgilendirilmiş olur hemde size bilgi veririz.

Lisans Tamamlama olayı kısaca şu; diyelimki 2 yıllık bir önlisans programı okudunuz (Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2 Yıllık Önlisans oluyor) üniversitelerin yaptığı herhangi bir protkol ile 2 yıl daha okuyup 4 yıllık lisans diploması almak oluyor.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği için şu anda Lisans Tamamlama bölümleri var. Bu sene YÖK’ün kararı ile 1- Sosyal Hizmetler Programı/Bölümü, 2- Sağlık Yönetimi Programı/Bölümü 3- Acil Yardım ve Afet Yönetmi Bölümü/Programı bölümlerini uzaktan (AÖF, İstanbul Üniversite ve Atatürk Üniversitesinin Açık Öğretim Fakültelerinden) tercihle ve kontenjanla alım yapıldı. Tabi kazanabilmeniz için Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezuniyet notunuzun yüksek olması gerekiyor. Çünkü bir çok kişi puanı düşük kaldığı için yerleşemedi.

Ayrıca Anadolu Üniversitesi Lisans Tamamlama Bölümlerine baktığımızda Sağlık Kurumları İşletmeciliği için İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkileri Bölümlerine başvurma hakkının olduğunu görmekteyiz. Başvurular ise ise genellikle Eylül-Ekim Döneminde olmaktadır. Ara ara bu linki ziyaret etmeyi unutmayın. Burdan açıklanacak https://kayit.anadolu.edu.tr/Giris.aspx

Üçüncü seçenek ise Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği için dikey geçiş ile lisans tamamlama. Burada bölümlere baktığımızda İktisat, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Kamu Yönetimi, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkileri Bölümlerinin olduğunu görüyoruz.

Ayrıca ÖSYM’nin düzenlediği Dikey Geçiş Sınavı ile İşletme, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi bölümlerine geçiş hakkı bulunmaktadır.

Ve en önemlisi özellikle Lise Mezuniyeti Hemşire veya Sağlık Memuru olan kişilerden Sağlık Kurumları İşletmeciliği ÖNLİSANS programlarından mezun olanlar kendi alanlarından LİSANS TAMAMLAMA hakkına sahip olmayı beklemektedirler. Fakat yıllardır bu hak getirilmiş değil. Bu hak sadece Sağlık Teknikerliği mezunu olanlara tanınmış. Bknz: HELİTAM

3 Yorum

3 Yorum

 1. arzu

  28 Eylül 2018 at 18:22

  çok güzel yorumlamışşınız hocam ağzınıza sağlık bi kaç sorum olacak benim; öncelikle ben 2016 sağlık kurumu işletmeciliği böölümünden mezun oldum 2019 da orduda lisans olarak tamamlamak istiyorum öyle bi hakkım var? ve hangi bölümler var lisansa tamamlamak için araştırdım kafamda net bişey oluşmadı sizden yardım isteyim dedim şimdiden teşekkürler.

 2. emine

  18 Nisan 2019 at 15:54

  sağlık kurumları işletmeciliği açık öğretimden bu sene mezun oluyorum hemşireyim ben sağlık yönetimi bölümünde lisans tamamlamak istiyorum ama 2014 öncesi mezunlara böyle bir hak tanındı diye biliyorum sonrası lisans tamamlamaya başvuramıyorlar diye biliyorum ama siz açıklamanızda var demişsiniz yanlış mı anladım

 3. taner

  9 Eylül 2020 at 16:31

  sağlık kurumları işletmeciliği 2013 yılında bitirdim ama lisans tamamlaması yoktu dikey geçişle işletme bölümünü bitirip mezun oldum ama sağlık memuru aldugum için iki yıllık üzerinden maaş alıyorum halbuki daha önceki yıllarda hemşire sağlık memurları labaratuvar ve vetinerlik okuyup birkereye mahsus hak tanındı bu bize niye tanın mıyor lisans mezunuyum işletme sağlık kurumları işletmeciliği ve şimdiki bölümlerin lisas tamalamsı yüzde doksan dersler aynı bizede bir hak vermeleri lazım değilmi iki yıl daha neden okuyayımmm….

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı