Bilgi

Smith Wesson Toplu Tabanca Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Smith & Wesson (Türkçe okunuşu Simit Vessın) 1852 yılında Horace Smith ve Daniel B. Wesson tarafından ABD’de kurulan bir tabanca üretim şirketidir. Horace Smith ve Daniel B. Wesson’ın ilk ürettikleri tabancanın adı The Volcanic’tir. Smith Wesson dünyanın en bilinen kişisel silah markasıdır. Ürettiği tabanca çeşitleri toplu (revolver) veya şarjörlü özelliktedir. Smith Wesson 1857 yılından itibaren A.B.D.’ de üretilmeye başlanmıştır. O yıllardan günümüze kadar çok değişik çap ve ebatlarda değişik modelleri imal edilmiştir. Ülkemizde de Emniyet Teşkilatı tarafından yaygın olarak kullanılan tabancanın 38 ve 32 kalibrelerinin değişik modelleri uzun yıllar üretilmiştir.

Smith Wesson kalibre fişek kullanan, horozlu sistem ile çalışan, çift hareketli, toplu silahlardır. Silah da emniyet yoktur. Ancak horozun dip kısmında tetik çekilmedikçe ateşlemenin yapılmasını engellemek için bir tetik çenesi konulmuştur. Silahın tetik çekilmemek kaydı ile yere düşmesi, horoza darbe yapılarak horozun düşmesi gibi durumlarda tetik çenesi ateşlemeyi engelleyecek şekilde imal edilmiştir. Bu sistem her toplu tabancalarda olmayabilir. Ayrıca silahın sağ taraftaki ilk top yuvası boş bırakılarak silah bir nevi emniyete alınmış olur.

Smith Wesson Toplu Tabanca Teknik Özellikleri

Fişek çapı : 38 kalibre (9.65 X 29,46mm ) Fişek kapasitesi : 6 adet İlk hızı : 260 m/sn Yiv set adedi : 5 adet ancak 4 yiv-set lileride de bulunmaktadır. Namlu uzunluğu : 7,5 cm ( 3 inç )

Resmi Web Site: http://www.smith-wesson.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı