Bilgi

Sahte İnsan Yüzleri Oluşturan “Yapay Zeka” Destekli Web Sitesi


Yukarıdaki fotoğraflar ortalama portrelerinize veya fotoğraflı kimlik resimlerinize benzeyebilir, ancak göründüğünden çok daha fazlası var. NVIDIA’daki araştırmacılar tarafından geliştirilen AI’daki (Yapay Zeka’daki) yeni gelişmeleri kullanan yazılım mühendisi Phillip Wang, web sitesini “Bu Kişi Var Değil” (This Person Does Not Exist) sloganı ile yüzleri buradaki (tıkla) web sitesinde yeniden dizayn etti. Bu gerçekten de doğru fotoğraflardaki “insanlardan” hiçbiri gerçek değil.

Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Facebook Grubunda çalışmalarını yayınlayan Wang, teknoloji hakkında farkındalığı arttırmak için bir web sitesi oluşturdu. Wang; “yüzler biliş için en belirgin olanıdır, bu yüzden bu önceden eğitilmiş modeli hazırlamaya karar verdim ” diye yazdı. Üstte linkini verdiğimiz sitenin sayfasını her yenilediğinizde (F5’e basarak veya sağ klikleyip sayfayı yenile diyerek) ağ 512 boyutlu bir vektörden sıfırdan yeni bir yüz görüntüsü oluşturacaktır.”

Web sitesi, yapay görüntüleri kesintisiz bir şekilde bir araya getiren Stylegans‘ı kullanmaktadır. Yakın zamana kadar, teknoloji hiçbir zaman yüksek kaliteli gerçekçi bir görüntü elde edemedi. Nvidia‘nın araştırmalarını yayınladığı zaman değişen her şey, 1024×1024 görüntüsüne kadar inşa etmenin mümkün olduğunu kanıtladı. Jeneratörü eğittikten sonra, sonuçlar herhangi bir normal anlık görüntü kadar gerçekçi görünen sahte fotoğraflardır. Tarayıcınızın yenile düğmesine tıklamak, sonsuz bir yüz dizisi görmenizi sağlar, biri bilgisayar tarafından bir sonraki olarak oluşturulur.

Bilgisayar tarafından üretilen modellerin kullanımının katlanarak büyüdüğüne şüphe yok. (Japonya’da büyük bir instagram hayran kitlesine sahip bir CGI modeli bile var.) Sanal gerçeklik ve oyundaki uygulamalar bu teknolojik ilerlemelerle olgunlaşır, ancak pozitiflerle birlikte gelen güvenlik endişeleri de bulunuyor. Yanlış insanların elinde, bu gerçekçi görüntülerin sahte haberlerde nasıl kullanılabileceğini veya sahte haberleri nasıl tanıtabileceğini görmek kolaydır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı