Bilgi

Dijital Pazarlama ve SEO’da Geleceğin Trendleri: Ne Bekliyoruz?


Rekabetin gittikçe arttığı dijital pazarlama dünyasında organik trafiği artırmak üzerine yoğunlaşan SEO çalışmalarının trendleri değişiyor. Bu noktada güncel sektör dinamiklerine ayak uydurabilen işletmeler, çevrim içi rekabette güçlü kalmayı başarıyor. Siz de dijital pazarlama stratejinizi geleceğin trendlerine adapte etmek için Dopinger’in uzman ekibinden destek alabilir, SEO konusunda yenilikçi stratejilerle yola devam edebilirsiniz.

Geleceğin Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital pazarlama dünyası, her geçen gün gelişip değişirken işletmelerin rekabetçi kalmaları ve hedef kitlelerine ulaşabilmeleri önemlidir.  Sürekli yeni stratejilere uyum sağlamanın yanında geleceğin trendlerine de hazırlıklı olmak, iş hacminizi korumanız ve büyütmenizde kritik rol oynar.

Dijital pazarlamada başarılı olmak için sürekli öğrenmek ve adaptasyon gerekir. Bu türden sürekli yenilenen bir alana şirket içi kaynaklar ayırarak devamlılığı sağlamak kolay değildir. Bu noktada iyi iş birlikleri kurarak profesyonel destek alabilir, markanızı geleceğe taşıyabilirsiniz. Peki, dijital pazarlama dünyasını değiştireceği düşünülen yenilikler neler? Aşağıda bunları sıraladık.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi, yakın geçmişe kadar sadece birer kavram olarak hayatımızda yer alsa da günümüz dijital pazarlama dünyasında pratik sonuçlar sunan teknolojiler haline gelmiştir. Karmaşık görevleri gerçekleştirebilen, problem çözebilen ve öğrenebilen bu sistemin temel avantajı, birçok görevi otomasyon şeklinde gerçekleştirmeye imkan vermesidir.

Yapay zekanın alt dallarından biri olan makine öğrenimi (ML – Machine Learning), sistemlerin farklı görevleri açık bildiriler olmadan uygulayabilmek için kullandığı istatistikleri ifade eder. ML sistemleri; kendi kodlamalarının dışında deneyim yoluyla da öğrenimine devam eder.

Çok sayıda veriyi analiz edebilen bu teknoloji, SEO’da anahtar kelime trendlerini yakalamak, kullanıcıların hareketlerini anlamak ve rekabetin boyutunu görebilmek gibi işler için işlevsel olarak kullanılabilir. İçerik önerisine ihtiyaç duyduğunuz anlarda da yine bu teknolojiden yararlanabilirsiniz.

Sesli Arama ve Optimizasyonu

Sesli aramalar geçmişte yalnızca akıllı telefonların bir özelliğiydi. Ancak günümüzde televizyon, bilgisayar vb. pek çok cihazda bu teknolojiyle karşılaşabilirsiniz. Pek çok sektörde kullanım alanı bulan sesli aramalar; sağlık, eğlence, alışveriş, seyahat konularında kullanıcıların pratik bir şekilde destek almalarına imkan verir.

Sesli arama optimizasyonu, web sitelerinin ve dijital içeriklerin arama motoru sonuçlarında daha görünür olması için yapılan stratejik adımlardan oluşur. Bu süreç, SEO’nun bir uzantısı olmakla beraber geleneksel metin aramalarından farklıdır. Sesli arama optimizasyonu yapmak, web sitenizin veya işletmenizin sesli asistanlar tarafından daha iyi anlaşılmasına ve kullanıcılara yeterli cevaplar sunmasına destek olur.

Sesli aramalarda genellikle kullanıcıların sorduğu sorular daha spesifiktir. Bu nedenle metin aramalarında kullanılan anahtar kelimeler genellikle daha kısa, sesli aramalarda ise uzun kuyrukludur. SEO’nuza buna yönelik stratejiler eklemek istiyorsanız anahtar kelime araştırmanızda kullanıcı alışkanlıklarını dikkate almanız gerekir. Sesli aramalarla genel olarak sorgulanan bilgiler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Adres Tarifi
  • Firma Bilgisi
  • Ürün Detayları
  • Servis Deneyimleri
  • Evet, Hayır Soruları

SERP açısından görünürlüğünü artırmak isteyen bir firma, SEO çalışmalarında bu sorgulamalara cevap veren sesli içerikler de hazırlamalıdır.

Mobil Uyumluluk ve Hız Öncelikleri

Dijital pazarlamada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de web sitelerinin mobil uyumlu olmasıdır. Geçmişte  sadece bilgisayar ekranına uygun hazırlanan sayfalar, yerlerini tüm cihazlarda etkin içerik gösterimi yapanlara bırakmaktadır. Bunun temel sebebi ise mobil kullanımın her geçen gün artan kullanıcı sayısıdır. Halihazırda mobil uyumlu bir internet siteniz yoksa alacağınız SEO danışmanlığı içerisinde buna dair çalışmalar olmasına özen göstermelisiniz.

Her cihaz için işlevsel bir arayüzü olan ancak buna rağmen yeterli tıklanma oranına ulaşamayan sayfalarınızda ise hızın ne durumda olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Google Analytics’e baktığınızda ziyaretçinin az olduğu sayfalar, 3 saniyeden uzun sürede yüklenen sayfalar olabilir.

Web sitesi hızı, arama motorlarının size vereceği puanı ve dolayısıyla organik trafiğinizi yüksek oranda etkileyen faktörlerdendir. Günümüzde Google’ın kullanıcılara önerdiği ideal sayfa yükleme hızı 3 saniye altı olsa da yakın gelecekte bunun çok daha azalacağını düşünerek sitenizi yapılandırmanızda fayda vardır.

Veri Gizliliği ve İçerik Kalitesi

Ziyaretçileriniz internet sitenizde gezinirken eylemlerinin ne ölçüde kaydedildiğine ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığına dair farklı beklentiler içindedir. Veri toplama sistemlerinde gizliliğe önem veren stratejiler kullanmak ilerleyen süreçte kullanıcıların beklentilerini karşılamak anlamına gelir.

Kullanıcıların güvenilir bulduğu bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız şeffaflık ilkesi üzerine bir gizlilik politikası oluşturmanız oldukça önemlidir. Veri koruma düzenlemelerini takip edip doğru uygulamaları kullanmak, bu noktada güven bağını oluşturmanızda faydalı olur.

Müşterilerin önem verdiği bir diğer konuysa internet sayfalarınızdaki içeriklerin kalitesidir. Bu noktada hedef kitlenize yeni bir değer katan özgün içerikler oluşturmanız, onlara daha kolay ulaşmanızı sağlar. Pek çok işletme, bu noktada yapay zekadan faydalansa da kullanıcılar, insan elinden çıkan içerikle arasındaki farkı kolayca kavrayabilir.Bu nedenle site içeriklerinde özgünlüğü ve kaliteyi elden bırakmamanız SEO çalışmalarınızın verimini artıracaktır.

Lokal SEO ve Kişisel Aramalar

Organik trafik için lokal yani yerel SEO’ya göre internet sayfanızı optimize etmeniz önemlidir. Yerel aramalarda bir ülke, il, ilçe gibi konumlar üzerinden sorgulamalar yapılır. Bu noktada hizmetlerinizi lokal SEO odaklı şekilde ziyaretçilere sunarsanız arama motorlarının  algoritmasında da ön sıralara oturabilirsiniz. Bunun için odak anahtar kelimelerinize lokasyon ibareleri eklediğiniz sayfalar oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

Kişisel aramalar ise kullanıcıların hareketlerine göre özellikle onların önüne çıkan sonuçları içinde barındırır. Bu noktada yerel sorgulamalar da algoritmanın kişinin konumu hakkında yorumlamalar yapmasına sebep olur. Nitekim böylece çok daha hedeflenmiş bir pazarlama stratejisi geliştirmenize imkan verir.

Dijital pazarlama dünyasında işletmenizin hacmini büyütmek ve daha verimli çalışmalar yürütmek için profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa Dopinger ile iş birliği yapabilirsiniz. Uzman ekibiyle firma, işletmenizin ihtiyaçlarına özel çözümlerle kalıcı çevrim içi başarılar elde etmenizi sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı