Bilgi

Sanal Kart Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır, Nasıl Oluşturulur?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Sanal Kart Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır, Nasıl Oluşturulur?” sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İnternet alışverişleri uzun zamandır hayatımızda. Artık kitap ve kıyafet alışverişinden market alışverişine varana kadar nerdeyse pek çok alışverişi internet ortamındaki sanal mağazalar üzerinden yapıyoruz. Kullanıcıların online alışverişleri daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilmeleri için çeşitli sistemler geliştiriliyor. Sanal kart da bu sistemlerden bir tanesi. Peki, sanal kart nedir? Sanal kart güvenli mi? Sanal kart nasıl alınır? Sanal karta ve bankalardaki sanal kart uygulamasına dair bilgileri sizler için derledik.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart; bankalar üzerinden hızlı bir şekilde edinebileceğiniz, fiziki kartta olduğu gibi üzerinde bir kart numarası, son kullanma tarihi, CVC kodu (üç haneli kredi kartı güvenlik kodu) gibi bilgilerinin bulunduğu ve sadece internet ortamında var olan bir kart çeşididir. Sanal kart, kullandığınız fiziki kredi kartınıza veya hesabınıza bağlıdır. Sanal kart limiti, kullanıcısı tarafından belirlenebilir veya dilediği zaman hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Sanal kart üzerinden yapılan tüm harcamalar kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan anında düşülür. Bu sanal kartı sadece müşterisi olduğunuz bankalardan edinebilirsiniz. Sanal kart kullanımında kredi kartı bilgilerinizi bilgilerinizi vermek zorunda olmadan hızlı ve güvenli bir şekilde online alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal kart kullanmak oldukça güvenlidir, çünkü sıfır limitli olarak üretilir. İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar limiti, sanal kartınıza tanımlar ve güvenle kullanırsınız. Sanal kart başvurularında herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bazı bankalar aktivasyonu sağlamak için küçük bir miktar ücret talep edebilir. Sanal kart fiziki olarak mevcut değildir ve kart aidatı da yoktur. Kredi kartınıza bağlı olan sanal kartla yapacağınız alışverişlerden normal kredi kartlarında olduğu gibi puan kazanabilirsiniz. Bankadan bankaya değişebilen bu durumla ilgili bankanıza danışabilirsiniz. Sanal kartınız üzerinden taksit yapma imkanınız var. Birçok site alışveriş zamanında taksit seçeneği sunuyor. Bu taksit seçeneğinden sadece ana kredi kartınızdan değil sanal kredi kartınızdan da yararlanabilirsiniz. Özel indirimlerden, puan ve bonus kampanyalarından da sanal kredi kartınız sayesinde yararlanabilirsiniz.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

İnternet alışverişi yaparken bazı kullanıcılar, güvenlik nedeniyle kart bilgilerini paylaşmaktan çekinebilir. Kişisel bilgileri internet ortamında paylaşmak, zaman zaman tedirginliğe neden olabilir. Bu sebeple bankalar tarafından, müşterileri için çeşitli güvenlik yöntemleri geliştirilmiştir. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın en güvenli yollarından biri ise sanal kart kullanmaktır.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Bireysel ve Ticari sanal kart oluşturma işlemini bankanızın mobil uygulaması üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Sanal kart oluşturma işlemleri mobil bankacılık uygulamaları üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilir. Bir çok bankanın mobil uygulaması üzerinden “Kart Ayarları” menüsünü kullanarak “Sanal Kart İşlemleri” seçeneğini kullanarak ve ardından “Sanal Kart Oluşturma”  seçeneğinden sanal kartınızı oluşturabilirsiniz. Sanal kartınızı banka şubesi müşteri hizmetleri yoluyla da oluşturabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanabilmenizin ilk adımı, banka uygulamaları üzerinden bir sanal kart oluşturmaktır. Sanal kart başvurusu yaparak kart oluşturma işleminizi tamamladıktan sonra güvenli bir şekilde çevrimiçi alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Peki oluşturduğunuz sanal kartı nerelerde kullanabilirsiniz?

Sanal kartınızı internet üzerinde yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızı kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Basit bir ifade ile kredi kartınızla internet üzerinden yaptığınız tüm alışverişleri yapabilirsiniz. Sanal kartınız ile alışverişe başlamadan önce yapmanız gereken tek şey istediğiniz tutarda sanal kart limitinizi belirlemektir. Limit belirledikten sonra sanal kartınız ile kredi kartı kullanır gibi alışveriş yapabilirsiniz. Yaptığınız alışveriş sonrasında sanal kartınızdaki limitini sıfırlayabilirsiniz. Ya da kullanılabilir limiti kadar sonraki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı