Bilgi

Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluşturulur? | Güvenli Alışverişin En Kolay Yolu!


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde “Sanal Kredi Kartı Nedir? Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluşturulur?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Özellikle internet siteleri üzerinden alışveriş yapanlar için maksimum güvenlik sağlayan sanal kartları artık neredeyse birçok kişi tarafından sıklıkla kullanıyor.

Bildiğiniz üzere internet siteleri üzerinden alışveriş yaptığımızda kredi kartımızın üzerinde yer alan bilgileri kullanarak alışveriş yapıyoruz. Tabi alışveriş yaptığımız internet sitelerinin ne kadar güvenli olduğu ayrı bir sorun. Kredi kartı bilgilerimizi alan -başka bir ifade ile çalan- kişiler haberimiz ve bilgimiz olmadan kartımızdan para çekebilir veya alışveriş yapabilirler. Bu durumun önüne geçmek için hemen hemen birçok bankanın sanal kart özelliği bulunuyor.

Sanal kart oluşturma işlemi tamamen ücretsiz olup limitini kendiniz belirliyorsunuz. Tabi dilediğiniz zaman iptal edebilir veya dilediğiniz zaman tekrar kullanıma açabilirsiniz. Birden fazla sanal kart oluşturabileceğiniz gibi, iptal edip yenisini oluşturduğunuzda sizin için yeniden bir kart numarası veriliyor. Normal kredi kartında olduğu gibi üzerinde 16 haneli kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve arkasındaki ccv numarası bulunuyor. Her oluşturduğunuz sanal kartın farklı numaraları bulunuyor. Kısaca kredi kartından nerdeyse hiçbir farkı yok ancak sadece internet alışverişlerinde kullanabiliyorsunuz. Uzun zamandan beri internet alışverişlerinde sanal kredi kartı kullanıyorum ve bunu herkese tavsiye ediyorum. Sanal kartı oluşturduktan sonra örneğin alışveriş yapacaksanız. Alışveriş yapacağınız miktar kadar limit belirleyip alışverişini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim üzere sanal kartı iptal edip yenisini oluşturduğunuzda farklı bir kart numarası üretildiği için eski sanal kart bilgileri hiçbir şey ifade etmeyecektir ve alışverişlere tamamen kapanmış olacaktır.

Şimdi hazırsanız sizlere kısaca nasıl sanal kart oluşturacağınız gösterelim. Öncelikle sanal kart açmak için mobil bankacılık kullanmanız en hızlı yolu olduğunu belirtelim. Bunun dışında bankanızı arayarak veya SMS göndererek bu işlemleri yapabilirsiniz. Burada örnek olarak Vakıfbank’ta nasıl sanal kart açacağınızı göstereceğim. Diğer bankaların muhtemelen benzer yol veya yöntemle yapıldığını belirtelim. İlk olarak mobil bankacılık uygulamasına giriş yapalım.

Sırasıyla -aşağıdaki gibi- Tüm İşlemler | Kartlar | Sanal Kart İşlemleri | Sanal Kart Oluştur kısmını seçiyoruz.

Ardından oluşturacağımız sanal kart için bir limit belirliyoruz. Bu limit kredi kartınızın limitini aşamaz ve dilediğiniz zaman buradan sanal kart limitini değiştirebilirsiniz. İlk etapta çok düşük bir limit belirleyebilirsiniz. Ardından kart adı kısmına adınızı soyadınızı yazabilirsiniz. Ve son olarak devam dediğiniz sanal kartınız oluşturulmuş olacaktır.

Sanal kartınızın limit değişikliğini, iptal edilmesi, adının değiştirilmesi gibi işlemleri yukarıdaki aşamalardan yapabilirsiniz. (Tüm İşlemler | Kartlar | Sanal Kart İşlemleri)

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı