Bilgi

SAR Değeri Nedir? Telefonlarda SAR Değeri Kaç Olmalıdır?


Özgül emilim oranı, özgül soğurma oranı yada diğer adıyla SAR (İngilizce: Specific absorption rate), radyo frekans (RF) elektromanyetik alana maruz kalındığında beden tarafından soğurulan enerji oranının bir ölçüsüdür. Birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg’dır. SAR ya tüm beden üzerinde ya da küçük bir örnek hacim (genelde 1 g veya 10 g doku) üzerinden ortalaması olarak alınır.

SAR, 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan alanlara maruz kalma düzeyini ölçmek için kullanılır. Çoğunlukla cep telefonlarından ve MRI taramalarından soğurulan gücü ölçmek için kullanılır. Değerler RF enerjisine maruz kalan vücut kısmının geometrisine ve RF kaynağının tam konumuyla geometrisine büyük oranda bağlıdır. Bu yüzden testler her özgül kaynakla, örneğin bir telefon modeliyle, ve cihazın amaçlanan kullanım pozisyonuna uyularak yapılmalıdır. Örneğin, bir cep telefonun SAR değeri ölçülürken, telefon kulağa konuşma pozisyonunda yerleştirilmelidir. SAR değeri kafa üzerinde en yüksek emilim oranına sahip nokta üzerinden ölçülmelidir ki bu nokta cep telefonları için genelde telefonun antenine en yakın noktadır.

Çeşitli devletler ve uluslararası organizasyonlar, kafaya veya bir uzva etki eden mobil cihazlar tarafından üretilen RF enerjilerine maruz kalma güvenlik sınırları tanımlamışlardır:

Birleşik Devletler: Federal İleşitim Komisyonu (FCC), satılan telefonların 1 gramlık doku üzerinde 1.6 W/kg veya daha az SAR düzeyine sahip olmasını gerektirmektedir.

Avrupa Birliği: AB içinde SAR sınırlarını IEC standartlarını takip ederek CENELEC belirlemektedir. Cep telefonları ve diğer elle tutulan cihazlar için SAR sınırı ortalama 10 g doku üzerinde 2 W/kg olarak belirlenmiştir (IEC 62209-1).

SAR Değeri en düşük ilk 5 telefona baktığımızda Verkool Vortext RS90 0.18 W/kg , Samsung Galaxy Note 0.19 W/kg , ZTE Nubia 5 0.225 W/kg , Samsung Galaxy Note 2 0.28 W/kg ,Samsung Galaxy Mega 0.321 W/kg  olduğunu görmekteyiz. SAR Değeri en yüksek ilk 5 telefon ise Motorola Droid Maxx 1.54 W/kg, Motorola Droid Ultra 1.54 W/kg, Alcatel One Touch Evolve 1.49 W/kg, Huawei Vitria 1.49 W/kg, Kyocera Hydro Edge 1.48W/kg olduğu görülmektedir.

sar değeri en yüksek ve en düşük telefonlar

İphone Telefonların SAR Değeri

iphone sar değeri

Samsung Telefonların SAR Değeri

samsung sar değeri

Kaynak:

http://cellphones.procon.org/view.resource.php?resourceID=003054

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı