Bilgi

Scroll Lock (ScrLk) Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Scroll Lock klavyede yan gelip yatan acayip bir tuş. Yoldan çevirdiğiniz bir adamdan tutun bilgisayar mühendisine kadar bir çok kişi –eminim- bu tuşun ne işe yaradığını bilmiyor. Yıllardır bilişimle uğraşan biri olarak –bir aralar ne işe yaradığını merak edip öğrendiğim halde şimdi- bu tuşun ne işe yaradığını da tam olarak hatırlamıyorum. Başıboş bir tuş desem yeridir. Hala neden klavyede var olduğu bile soru işareti!

Klavyede işe yaramayan bir tuş neredeyse yok gibi. Hepsinin kendince bir görevi, sorumluluğu var. Yani Windows tuşu bile kendince bir şeyler yapabiliyorken gerçekten Scroll Lock sadece led göstergesi varsa onu yakıp söndürüyor. Başka peki?

Wikipedia tarafından rivayet edilir ki bu işe yaramaz tuş çok çok uzun yıllar önce mouse henüz keşfedilmeden IBM uyumlu bilgisayarlarda bir kilit/aşağı kaydırma rolü üstleniyordu. Ancak gelin görün ki günümüzde bunu destekleyen yazılım olmadığından artık pek bir işimize yaramıyor.

Hani desek ki şu işe yarıyordu sizde uygulayın diye bir durum bile yok. Örnek olarak eğer varsa sadece klavye üzerindeki led ışığı yanıp söndürmeye yarıyor.

Düzeltme: Excel’de bir kullanımı varmış. Yeni öğrendim. Şöyle olayımız. Scroll Lock tuşunu söndürün. Excel’de bir hücre seçin. Yön tuşlarına her bastığınızda bir sonraki hücreye geçecektir. Ancak Scroll Lock tuşu açık olduğunda yön tuşlarına her bastığınızda sayfayla birlikte (yani sayfanın kendisi) hareket edecektir. Vay be! Ne acayip bir tuş.

Not: Artık yeni nesil klavyelerin bir çoğunda bu tuş bulunmuyor.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Witherty

    16 Şubat 2019 at 13:49

    x mouse button contreol gibi yani macro uygulamalarının geçerliliğini kapatıyor

  2. Anomin

    28 Mayıs 2021 at 11:24

    Bende Klavye Işığını Açıyor (RGB)

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı