Bilgi

24+ Tek Mekanda Geçen En İyi Filmler


Bu yazımızda sizlere tek mekanda geçen en iyi filmleri listelemeye çalışacağız. Ayrıca filmin yanında IMDB Puanını yazmadan geçemedik. Her ne kadar IMDB Puanına bakarak film izlemeyi tercih eden biri olsam da aslında bunun bir kıstas olmadığını hatırlatmamda fayda var. Bazı filmlerin IMDB puanı 10/5 gibi olsada ülkemizde bazen 10/7 gibi değerlere çıkabiliyor. Ancak yinede aşağıda IMDB puanı yüksek ve bir çok otorite tarafından kabul görmüş 24 adet filmiz sıralamaya çalıştım. Bazı filmlerin açıklamasını kendim, bazılarını wikipediadan, bazılarını ise sinemalar.com/beyazperde.com gibi web sitelerinden alıntıladım. Eksik yada farklı bir görüşürünüz varsa yorum kısmında bize iletmeyi ihmal etmeyin. Bu filmlerin bir çoğunu izledim. Özellikle izlemediyseniz Cube, 12 Angry Men, Exam, 10 Cloverfield Lane, Phone Booth, 127 Hours izlemenizi tavsiye edeceğim filmler.

İşte Tek Mekanda Geçen En İyi 24 Film

1- Küp (Cube) | IMDB 7.3

Küp (Cube), 1997 Kanada yapımı bilimkurgu gerilim filmi. Kanadalı genç sinemacı Vincenzo Natali’nin yönettiği, düşük bütçe ile çekilen film, ilginç konusu ve nitelikli işleniş biçimi ile yoğun ilgi görmüştür. İlk filmin gösterdiği başarı üzerine, Küp 2: Hiperküp (2002) ve Küp Sıfır (2004) adlı iki devam filmi de çekilmiştir. Filmin konusuna gelince; birbirlerini tanımayan kişiler kendilerini bir küp sisteminin içinde bulurlar. Kenarlarında yan bölümlere geçmek için birer kapı bulunan küpler içinde çıkış yolunu ararlar. Farklı meslek ve yaş gruplarından kahramanlar çıkış yolunu ararken, küplerin içindeki tehlike ve acayipliklerle savaşırlar. Zor durumda kalan karakterlerin birbirleri ve kendileri ile yaşadıkları çatışmalar konuyu daha ilginç hale getirir.

2- 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam) | IMDB 8.9

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır. “12 Öfkeli Adam” ayrıca Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir. İki jüri üyesinin mahkeme binasından ayrılmaları esnasında birbirlerine isimlerini söylemeleri dışında filmde hiç isim kullanılmaz. Davalı “çocuk”, tanıklar da “yaşlı adam” ve “karşı sokaktaki kadın” şeklinde anılır. “12 Öfkeli Adam”, 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir

3- Burried (Toprağın Altında) | IMDB 7.0

Paul Conroy eski ahşap bir tabuta canlı canlı gömülmüş halde uyanır. Buraya onu kimin, neden koyduğunu bilemese de, kurtulmasına yardım edebilecek tek şey elindeki cep telefonudur. Zamana karşı verdiği bu savaşta en büyük düşmanları telefonun iyi çekmemesi, şarjının az kalması ve havasızlıktır. Buradan kurtulması için sadece 90 dakikası vardır.

4- Panic Room (Panik Odası) | IMDB 6.8

Panik Odası, yönetmenliğini David Fincher’ın yaptığı ve başrollerini Oscar’lı aktris Jodie Foster ve Forest Whitaker’ın paylaştığı 2002 yapımı film. Kendisini aldatan kocasından boşanmış orta yaşlı bir kadın olan Meg Altman, kızı Sarah ile Manhattan’da dört katlı bir ev satın alır. Evde sığınak olarak yapılmış panik odası bulunmaktadır. Panik odasından evin her tarafı kameralarla gözlenebilmektedir ve diğer çeşitli güvenlik sistemleri bulunur. Bununla beraber, panik odasına dışarıdan ulaşmak mümkün değildir. Panik odasına evin önceki sahibine ait olan 22 milyon dolar saklanmıştır. Bunu bilen Burnham, Raoul ve Junior anne-kızın taşındıkları günün gecesi eve girerler ve olaylar gelişir.

5- Dogville | IMDB 8.0

Dogville, birçok ülkenin ortak yapımcı olarak imza attığı, Lars von Trier’nin yazıp yönettiği 2003 tarihli avangard dram filmi. Nicole Kidman, Lauren Bacall, Chloë Sevigny, Paul Bettany, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Ben Gazzara ve James Caan gibi ünlü oyuncular filmde yer almaktadır. 2016 yılının Ağustos ayında BBC’nin düzenlediği ve dünyanın her tarafından 177 film eleştirmeninin oy kullandığı “21. Yüzyılın 100 Harika Filmi” listesinde 76. sırada yer almıştır.

Amerika’da 1930’ların karanlık dinginliği yaşanmaktadır. Peşinde olan mafyadan kaçan güzel bir kadın olan Grace, barınmak amacıyla Colorado’da Dogville adlı küçük bir kasabaya sığınır. Dogville kasabasında yaşayan Tom, bir gece silah sesleri duyar ve gangsterlerden kaçan Grace’le tanışır. Tom Grace’in saklanmasına yardım etmek için kasabalılarla konuşur. Grace kasabalılarla tanışır, kasabalılar onu tanımak için iki hafta süre verirler. Kasaba halkı geçmişinden kaçan bu güzel kadını kısa zamanda bağrına basar ve onun için üzülür. Dogville’de geçirdiği güzel günlerin ardından her şey değişmeye başlar. Kadının varlığı, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır ve kasaba sakinleri bu tehlike karşısında temkinli davranmak zorundadır. Grace günden güne bu kasabanın karanlık yüzünü keşfedecektir. Kıpırtısız bir hayat süren Dogville halkının hayatı birden bire kasabaya gelen bir kadınla değişiveriyor. Bu küçük coğrafyaya sığmayacak kadar tehlikeli bir kadın bu. Grace adlı kadının kasabada yaşamak için aldığı onaydan sonra yaşananlar ise ibret verici. Önceleri kadına ve bu yeni duruma karşı çekingen olan halk, aldıkları riskin de verdiği cesaretle Grace’den sonu gelmeyen isteklerde bulunmaya başlarlar.

6- The Shining (Cinnet) | IMDB 8.4

The Shining, 1980 yapımı Stanley Kubrick’in Stephen King’in aynı adlı romanından uyarladığı filmdir. Filmin başrolünde yazar Jack Torrance’ı canlandıran Jack Nicholson vardır. Torrance’ın karısı rolünü ise Shelley Duval canlandırmıştır. Uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam’in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film The Shining’dir. 19 milyon dolara malolan film ABD’de toplam 44.017.374 $ hasılat yapmıştır. En fazla çekim tekrarı yapılan filmdir. Jack Nicholson’ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnede; Kubrick, tam 127 tekrar almıştır. Konusuna gelince; Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance’ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

7- Rope (Ölüm Kararı) | IMDB 8.0

Rope (Ölüm Kararı) 1948 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Senaryosunu Hume Cronyn ve Arthur Laurents’in Patrick Hamilton’ın Rope’s End (İpin ucu) adlı tiyatro eserinden adapte ederek yazdıkları filmin yapımcısı ve yönetmeni Alfred Hitchcock’tur. Filmin başlıca rollerinde James Stewart, John Dall, Farley Granger ve Cedric Hardwicke oynamışlardır. Gerçek bir olaya dayanan film 1924 yılında Chicago Üniversitesi’nde okuyan Leopold ve Loeb adlı iki öğrencinin sınıf arkadaşlarını katletmeleri olayından esinlenilmiştir. Filmde aynı evde yaşayan iki gencin filozof Nietzsche’nin bir felsefi düşüncesinden etkilenerek bir arkadaşlarını iple boğup öldürmeleri ve cesedini evde saklayarak bir parti vermeleri, bu partide üniversiteden hocalarını bir şekilde zekaları ile etkilemeye çalışmaları anlatılmaktadır. Film Hitchcock’un ilk renkli filmidir. Tek bir mekânda geçer ve kesintisize yakın çekim tekniği ile tiyatrovari bir havası vardır. Konu özetine gelince; aynı evi paylaşan ve gey oldukları filmde sadece ima edilen iki üniversite öğrencisi, Phillip (Farley Granger) ve Brandon (John Dall) üniversiteden hocaları Rupert’ın (James Stewart) kendilerine empoze ettiği Nietzche’nin “Yeteneksiz kişilerin yaşamaya hakkı olmadığı” şeklindeki bir felsefesinin de etkisinde kalarak bir arkadaşlarını sadece heyecan olsun diye iple boğarak öldürürler. Cesedini de kaldıkları lüks apartman dairesinde salonun tam ortasındaki antika bir sandığa yerleştirirler; bununla da kalmayıp entelektüel alanda kendilerine örnek aldıkları felsefe hocalarını, kurbanın babası, halası ve nişanlısının (Joan Chandler) da aralarında olduğu bir grup insanı eve yemeğe davet ederler.

8- Saw (Testere) | IMDB 7.7

Testere (Özgün adı: Saw), 2004 yılı yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. James Wan tarafından yönetilmiş, James Wan ve Leigh Whannell tarafından yazılmıştır. Konusu ise fotoğrafçı Adam Faulkner ağzına kadar su dolu bir küvette uyanır. İçinde olduğu oda kullanılmayan bir banyodur. Acımasızca düzenlenmiş bir oyun burada başlamaktadır. Diğer kurban ise Lawrence Gordon adında bir cerrahtır. Her ikisi de ayak bileklerinden boru tesisatına zincirlenmiş durumdadırlar. Yerde yatmakta olan bir cesedin elinde mikrokaset kayıt cihazı ve bir Altıpatlar tabanca tutmaktadır. Ceset bu iki adamın arasında bulunmaktadır ve uzanamayacakları kadar uzaktadır. Lawrence ve Adam’ın ceplerinde “Beni Oynat” yazan iki kaset bulurlar. Adam bu banyodan kaçması gerektiğini söylerken Lawrence ise Adam’ı saat 6’dan önce öldürmesi gerekmektedir yoksa Lawrence’ın karısı ve kızı öldürülecek, kendisi de bulunduğu yerde ölüme terk edilecektir. İpuçlarını takip ederek iki tane demir testere bulurlar ancak testerelerin hiçbiri zincirleri kesecek kadar keskin değildir. Adam bu asabiyeti yüzünden testeresini kırar ve atar. Lawrence’a göre bu testereler zincirleri kesmek için değil kendi ayaklarını kesmek için gönderilmiştir. Bunun üzerine Lawrence kendi ayağını keser ve kurtulur. Lawrence kendisini esir edenin Jigsaw Killer (Bulmaca Katili) olduğuna karar verir. Kurbanlarının derisini yapboz bulmacalar şeklinde kestiğinden adı böyle kalmıştır. Bir çeşit Uyarı filmidir.

9- 1048 | IMDB 6.8

1408, Stephen King’in aynı adlı kısa hikâyesinden uyarlanan sinema filmidir. Mike Enslin başarılı bir yazardır. Genelde yazdığı alan doğaüstü güçlerle ilgilidir. Üzerinde çalıştığı kitap için araştırma yaptığı sırada Doplhin Oteli’nin 1408 numaralı odasında gizemli olaylar yaşandığını anlar. 1408 önemli bir mittir. Çok geçmeden otel yöneticisinin tuhaf olaylara dahil olması ile beraber ürkütücü şeyler yaşanmaya başlar. 1408’in gizemi pek de huzur verici değildir.

10- Exam (Sınav) | IMDB 6.9

2009 yılı yapımı Exam (Sınav) filmi düşük maliyetle çekilmiş başarılı bir filmdir. Konusuna gelince; güçlü bir şirket kaliteli bir personel işe almak ister bunun için adaylar çok özenli testlere tabii tutulurlar. Son olarak bir sınavları kalan adayları bir sürpriz beklemektedir. Her adaya kağıt ve kalem verildikten sonra bir yönetici kuralları anlatır. Tek bir soru vardır ve doğru cevabı veren işe alınacaktır. Sorun şu ki kağıt üzerinde mevcut bir soru yoktur.

11- Tape | IMDB 7.3

Richard Linklater’ın neredeyse yok denecek bir bütçe ile harikalar yapabileceğini kanıtladığı filmi Tape’in (2001) başrollerinde Ethan Hawke, Uma Thurman ve Robert Sean Leonard yer alıyor. Tek mekânda geçen, karakterlerin hayatlarının yalnızca bir buçuk saatini bizlere sunan, adeta bir el kamerası ve bir güvenlik kamerası ile çekildiğini düşündürten Tape; oyunculukları, konusu, içerdiği alt metni ve omuzlarına yüklendiği felsefi ve psikolojik değerleri ile kısıtlı olan bütçesini unutturup sizi düşünmeye sevk ediyor. Üç kişi etrafından dönen film Lansing, Michigan’daki, Vince tarafından tutulan bir otelin 19 numaralı odasında geçiyor. Lise yıllarından beri bir araya gelmemiş olan 2 arkadaş, değişken ruhlu, hırçın, uyuşturucu satan Vince ve belgesel yapımcısı Jon bu odada buluşarak geçmiş günleri yad ederler. Ancak sohbet öyle bir noktaya glir ki diyalogların boyutu değişir. Jon, zamanında, Vince’ın eski kız arkadaşı Amy’e tecavüz etmiş olma olasılığını itiraf eder. Bu sırada Vince konuşulanları kayda almaktadır. Bir süre sonra Amy de aralarına katılır. O andan itibaren başka bir dalga gelmiştir konuşmaların seyrine. Kimin anlattığı hikayenin, ne kadar gerçek ve ne kadar kurgu olduğunu çözmek epey bir çaba gerektirecektir şüphesiz.

12- 127 Hours (127 Saat) 7.6

127 Saat (127 Hours), 2010 yapımı, başrolünü James Franco’nun üstlendiği, Aron Ralston adlı dağcının başından geçen kazanın anlatıldığı film. Dağcı Aron Ralston’un başından geçenlerin gerçek hikayesi… Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, arkadaşlarını, sevgilisini (Clémence Poésy), ailesini ve yolda kazadan tam önce karşılaştığı iki dağcı kızı (Amber Tamblyn ve Kate Mara) hatırlamaktadır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kalma hali ve içsel sorunlarıyla karşılaşmak zorunda kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir. Hayatı için bir çeşit tuzağa dönüşen bu olayda Aron, soğukkanlı olması gereken şoke edici bir çözüm yolu bulur.

13- Telefon Kulübesi (Phone Booth) | IMDB 7.1

Telefon Kulübesi (İng:Phone Booth), Keskin nişancı ve seri katil tarafından bir telefon kulübesinde rehin tutulan bir adamın konu edildiği 2002 yılı ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker, Radha Mitchell ve Katie Holmes’ün yeraldığı film, Harry Gregson-Williams tarafından bestelenen müzik eşliğinde, Joel Schumacher tarafından yönetildi. Müşterilerine iki taraflı oynayan Stu Shephard, bir gün bir telefon kulübesinden çıkarken telefon çalar, telefondaki ses kendisi hakkında şaşırtıcı bilgiler verir ve üzerine doğrulttuğu tüfeğin lazerini göstermesi ile birlikte Stu, telefon kulübesine hapis olur. Artık telefondaki sesin talimatlarına göre hareket edecektir.

14- Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü) | IMDB 7.9

Kahvaltı Kulübü 1985 yapımı John Hughes’ın yazıp yönettiği komedi-dram filmidir. Başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald ve Ally Sheedy yer alır. Hikaye aynı lisede okuyan ama birbirlerini tanımayan,farklı arkadaş ortamları olan 5 öğrencinin cumartesi günü beraber cezaya kalmalarını ve bir günü birlikte geçirmelerini anlatıyor. En başta birbirleriyle dalga geçip tartıştıktan sonra konuşmaya başladıkça aslında birbirlerinden çokta farklı olmadıklarını anlayacaklardır ve birbirlerine saygı duymaya, bağlanmaya başlayacaklardır. Ortak noktaları olan aile baskısı, okuldaki gruplaşmalar, öğretmenlerin tavırları onları birleştiren şeyler olacaktır. Sonuç olarak Hughes’ın en unutulmaz filmi aynı zamanda tüm zamanların en mükemmel lise filmi olarak kabul edilmiştir.Medya 5 başrol oyuncusuna Brat Pack adını takmıştır.

15- La Habitacion de Fermat (Kapan) | IMDB 6.7

Kapan (İspanyolca özgün adıyla La habitación de Fermat, Türkçesi Fermat’ın Odası), yönetmenliğini ve senaristliğini Luis Piedrahita ile Rodrigo Sopeña’nın üstlendiği, gerilim ve gizem türlerindeki 2007 çıkışlı İspanyol filmi. Başlıca rollerinde Alejo Sauras, Elena Ballesteros, Lluís Homar, Santi Millán ve Federico Luppi’nin yer aldığı film; kendilerine gönderilen mektuplarla bir eve davet edilerek bir bulmacayı çözmesi istenen üç matematikçi ile bir mucidin, duvarları giderek daralan bir odada kapan kısılması ve odadan kurtulmak için bulmacayı çözmeye çalışmaları sırasında yaşananları konu almaktadır. İlk gösterimi 7 Ekim 2007’de, Sitges Film Festivali sırasında yapıldı.[1] 16 Kasım’da ise İspanya genelinde gösterime girdi.

16- Sığınak (Outpost) | IMDB 5.9

Sığınak, 2008 yapımı bir İngiliz filmidir. Steve Barker tarafından yapılmış ve Rae Brunton tarafından yazılmıştır. Bir iş adamı ormanda İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir sığınağı bulmak için deneyimli bir grup paralı asker tutmuştur. Ama onları orada istemeyen Alman ordusu korku dolu anlar yaşatacaktır.

17- Moon (Ay) | IMDB 7.9

Duncan Jones’ın yönettiği 2009 yapım bilim kurgu, dram filmi. Astronot Sam Bell, üç yılını aya ulaşmak ve orada inceleme yapmak için geçirmiştir. Herkesten izole, farklı bir münzevi hayatı yaşayan Sam, işini fazlasıyla önemsemekte, bununla birlikte aynı oranda heyecan duymamaktadır. Ay onun yeni evi gibidir; Sam orada da kendine ait bir rutin yaratmıştır. Günlerini sessizlik içinde geçiren Sam hayatını, evini ve karısını gözden geçirmeye, geçmişteki planları ve hayallerini hatırlamaya başlar. Eve dönüş yolculuğuna başlamadan önce Sam çevresinde bazı tuhaflıklar hissetmeye başlar. Algı eşiği açılan Sam, rutinin bozulduğunu görmektedir. Bu süreçte kendi kendisi ile karşı karşıya gelen Sam, kurduğu hayatın ne olduğunu keşfedecektir.

18- Cloverfield Yolu No: 10 | IMDB 7.3

Cloverfield Yolu No: 10, 2016 yılında vizyona giren ABD yapımı bilim kurgu ve psikolojik gerilim filmi. Yönetmenliğini Dan Trachtenberg üstlendiği filmin başrollerini Mary Elizabeth Winstead, John Goodman ve John Gallagher Jr. paylaşıyor. Cloverfield serisinin ikinci filmi olan bu film ayrıca Trachtenberg’in yönettiği ilk film olma özelliğini taşıyor. Film, içlerinden birisinin ısrarla düşmanca bir olayın Dünya’nın yüzeyini yaşanamaz bir hale getirdiğinden bahseden iki erkek ile birlikte yeraltı sığınağında duran genç bir kadını anlatmaktadır.

19- Pİ | IMDB 7.5

Pi, Darren Aronofsky’ın yönetmenliğini yaptığı 1998, ABD yapımı bağımsız bir filmdir. 1998 Sundance Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülü almıştır. Filimin kahramanı Max Cohen, sayı kuramcısıdır ve doğadaki her şeyin sayılarla anlaşılabileceğine inanır. Büyük sayılarla karmaşık hesaplamaları akıldan yapabilmektedir. Bu yeteneği komşusu olan küçük kız Jenna’yı etkiler. Ancak filmin anlatıcısı olarak Cohen’in söyledikleri güvenilmezdir. Anlattıklarında Kabala metinlerine atıflar vardır. Film 60,000 Dolar gibi küçük bir bütçeyle yapılmasına karşın ABD’de 3 Milyon Dolardan fazla hasılat elde edebilmiştir.

20- The Man from Earth (Dünyalı) | IMDB 8.0

Dünyalı 2007 ABD yapımı dramatik bilim kurgu filmdir. Özgün adı The Man From Earth’tür. Senaryosunu Jerome Bixby’nin yazdığı filmin yönetmeni Richard Schenkman’dır. Filmin önemli rollerinde David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle ve Tony Todd oynamışlardır. Richard Schenkman aynı zamanda filmin yapımcılarından biridir ve filmin tema müziği olan “Forever”‘ın da sözlerini yazmıştır. Özgün senaryo dalında Oscar’ı hak eden bu film sadece bir odada geçiyor. John üniversiteden ayrılıp, başka bir yere gitmeye karar vermiş, akademisyen arkadaşları da ona veda etmek için evine gelmişlerdir. Arkadaşları John’u kalması için ikna etmeye çalışırken, John büyük sırrını ortaya dökecek ve herkesi büyük bir şaşkınlığa sürükleyecektir. Bu öyle bir sırdır ki bütün dünyayı ilgilendirmekte ama o odanın dışına da çıkamayacaktır.

21- Wait Until Dark (Karanlığa Kadar Bekle) | IMDB 7.9

Terence Young’un yönetmenliğinde 1967 yapımı bir film. Audrey Hepburn’un kör bir kadını canlandırdığı film, eve gelen saldırganlara karşı kör bir kadının verdiği amansız mücadeleyi anlatıyor.

22- El Ángel Exterminador (Yokedici Melek) | IMDB 8.2

El Ángel Exterminador, (Yokedici Melek) yönetmenliğini Luis Buñuel’ in yaptığı 1962 yapımı bir Meksika filmidir. Bulundukları mekandan bir türlü ayrılamayan bir grup seçkin insanın ilginç hikâyesinin anlatıldığı film, Meksika sinemasının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Buñuel bu filmde olduğu gibi Basit bir isteğe ulaşmanın olanaksızlığı ve bunun anlaşılmazlığı temasını başka filmlerinde de sık sık işlemiştir. 1930’da çektiği L’Âge d’or’ da sevgililer bir türlü bir araya gelemiyor, Archibaldo de la Cruz’un Suçlu Yaşamı’nda (1950) Archibaldo cinayet işleyemiyor, Yokedici Melek’te bir grup insan evlerine gidemiyor, Burjuvazinin Gizli Çekiciliği’nde (1972) yemek yiyemiyorlar ve Arzunun Şu Belirsiz Nesnesi’nde (1977) geçkin bir adam istediği kadınla bir türlü birlikte olamıyordu. Bunuel zaman içinde kullanımında ustalaştığı bu temayı genellikle burjuvaziyi mizahi bir şekilde eleştirmekte kullanmıştır.

23- Unknown (Bilinmeyen) | IMDB 6.5

Simon Brand yönetmenliğinde 2006 Yapımı gizem, dram, suç filmi. The Usual Suspects, Memento, Reservoir Dogs… bu filmleri sevdiyseniz Unknown’u da seveceksiniz.Konusu itibarıyle Tarantino’nun ilk filmi ‘Reservoir Dogs’ u hatırlatan Unknown, son zamanların başarılı birçok genç oyuncusunu bir araya getiriyor. ‘The Passion of the Christ’ da canlandırdığı İsa rolüyle çıkış yakalayan Jim Caviezel, ‘As Good As It Gets’in Oscarlı oyuncusu Greg Kinnear, ‘Law and Order’, ‘Numbers’ gibi dizilerin yanında ‘Wrong Turn’ gibi filmlerde de boy gösteren Jeremy Sisto, ‘the Sopranos’ ile ününe ün katan Loe Pantoliano ve Hollywood’un yeni gözdelerinden ‘I. Robot’ da Will Smith’e eşlik eden Bridget Moynahan…Beş yetişkin erkek bir depoda uyanırlar. Aralarında yaralı olan da vardır, bir sandalyeye bağlı olan da. İçlerinden hiçbiri, olanlar hakkında en ufak bir şey hatırlamamaktadır. Oraya nasıl geldiler? Niçin oradalar? Kim onlar? Kesin olan tek şeyse, içlerinden bazılarının ‘iyi adam’ bazılarının ‘kötü adam’ olduğudur.

24- The Sunset Limited (Günbatımı Sınırı) | IMDB 7.4

2011 ABD Yapımı dram filmi. Cormac McCarthy’nin oyunundan uyarlanan bu film, ten renklerine göre Beyaz ve Siyah denilebilecek iki karakterin etrafında döner. Siyah dindar bir Hristiyan, Beyaz ise ateist bir profesördür. Film Siyah’ın Beyaz’ı, bir trenin önüne kendisini atmaya çalışmasından kurtardığını öğrenmemizle başlar. Film boyunca bu ikili tanrının varlığı yokluğu, hayatı yaşamanın anlamının olup olmadığı, insanın kötülüğü, her şeyin geçiciliği gibi konularla ilgili bir tartışmaya koyulurlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı