Bilgi

Seçimlerde Kimler Oy Kullanamaz?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Seçimlerde Kimler Oy Kullanamaz?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.  Genel ve Yerel Seçimlerde oy kullanmaları yasak olan kişiler vardır. Bu kişiler seçimler oy kullanamazlar.

Kimlerin oy kullanıp kullanmayacağını YSK yani Yüksek Seçim Kurulu belirlemektedir. Ayrıca bu kişiler sandık başlarında da görev alamaz. Referandumda da oy kullanamazlar. Anlayacağınız gibi hiçbir seçimde oy kullanma hakları yoktur.

Seçimlerde Oy Kullanamayacak Kişiler

1- Seçim tarihi itibariyle 18 yaşından küçük olanlar oy kullanamazlar.

2- Silahaltında bulunan erbaş ve erler (Lütfen iyi okuyalım ülkemizde görev yapan erbaş ve erler seçimlerde oy kullanamıyorlar. Ancak üst düzey askerler oy kullanabiliyorlar.  Örneğin subay, ast subaylar ve uzman çavuşlar)

3- Askeri öğrenciler (Askerlik okullarında okuyan askeri öğrenciler seçimlerde oy kullanamazlar.)

4- Taksirli suçlar hariç olmak üzere, hükümlüler oy kullanamazlar. (Yani taksirli suçlardan ceza çeken mahkumlar oy kullanabilirler ancak diğer mahkumları oy kullanamazlar.)

5- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlarda oy kullanamazlar. (Yasalar bir vatandaşın mecburi Türkiye vatandaşı olmasını şart koymuştur.)

6- Kısıtlılar oy kullanamazlar. Kısıtlı mahkeme kararı ile kısıtlı kararı bulunan kimselerdir. Örneğin akıl sağlığı yerinde olmayanlar, herhangi bir bağımlılık nedeniyle kısıtlı kararı bulunan kişiler örneğin alkol bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığı gibi, yine yaşın ilerlemesi sonucunda mahkemece verilen kısıtlı kararı bulunanlarda oy kullanamazlar. Bu kişiler ancak kısıtlı kararının kaldırılması durumunda oy kullanma hakkına sahip olurlar.

7- Kamu hizmetinden yoksun olanlar oy kullanamazlar.

8- Seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanlar oy kullanamazlar.

Taksirli Suç: Dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan, istemeyerek gerçekleştirilen suç demektir.

Kasıtlı Suç: Bilerek ve isteyerek işlenen suçtur.

Tutuklu ile hükümlü farklı kavramlardır. “Hükümlü”, hâkim tarafından suçlu bulunup mahkûm olan kişidir. “Tutuklu” ise, yargılaması devam eden kişinin (sanığın) cezaevinde kontrol altında tutulmasıdır.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Adem Gündoğdu

  13 Mart 2019 at 19:55

  Bu sayfayi cok begendim bazen aradığımızı bulmak için bütün makaleleri okumak gerekiyor bu öyle değil örnek;
  Kim oylullanamaz? Türkiye cumhiyiyetinde kim oykullanamz? Daha fazla bilgi için sayfayı inceleyin gibi gibi…
  Saatlerce arattırıyorlar malesef bence o tür sayfalar kaldırılsa süper olur
  Ayrıca detaylı birşekilde toplum tarafından anlaşılmayan yada yanlış anlaşılan sözcükleri belirtmesi süper olmuş böylece başka bir pencere açıp bide anlamadığımız kelimeleri öğrenmek için uğraşmadım
  Herkese tavsıye ederim

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı