Bilgi

SEO ile Dijitalde Markanızı Öne Çıkarmak Mümkün


Reklam ve medya, markaların görünürlüğünü ön plana çıkarırken mağazaya yönlendirme ve oradan alışveriş düzeyini artırmayı hedefler. Son 20 yılda, dijital pazarlama yükselişini hızla sürdürürken pandemiden sonra SEO aracılı yaklaşımlarla zirveye yerleşmiştir. Günümüzün ilgi alanlarından internet ağının aktifliği markalarının yükselişinde birinci derecede etkilidir. Markanın dijitalde tanınmasının yanında satış profili üzerinde de olumlu etkileri olduğu aşikardır. Dijital platformun optimizasyon desteği alması, markanın web sitesi üzerinde beğenilme, okunma, paylaşılma, tıklanma ve izlenme sayılarını anlık geri bildirimlerle analiz edilmesine yardımcı olur. Farkındalık alt yapısının oluşmasında SEO hizmeti, siteyi tıklayan kişilerin cinsiyeti, yaşı ya da kaç dakika web sitesini kullandığına dair önemli analizleri veri olarak toplar ve hedef kitleyi şekillendirir.

Marka için SEO Ne Demektir?

SEO; arama motoru optimizasyonu anlamına gelir, web sitesini arama motoru algoritmalarına göre optimize eder ve optimize edilen sayfayı iyi sıralamalara gelmesini amaçlar. Kullanıcı deneyimi ya da teknik unsurlar gibi araçları kullanarak web sitenizi organik bir şekilde sıralama yükselişinin ya da site trafiğinin artmasını sağlar. Böylece, markanın çalıştığı alanı, verdiği hizmeti, sattığı ürünü ya da hazırladığı içeriğin ön plana çıkmasında liderlik yapar. Bu yaklaşımları, markanın Google tarafından görünür kılınmasını sağlayan dijital pazarlamanın yazılımı olmayı üstlenir. Ayrıca, siteyi arama motoru algoritmaları için en iyi duruma getirerek rakipleri geçmeyi sağlar.

Google SEO hizmetleri, markanın web sitesini ilk sayfalara taşıyarak şirket gelişimini online pazarda yukarılara çıkarır. İnternet site içeriğinin düzenli olarak içeriklerini güncel ve özgün tutması gerekirken bu durum sayfanın engellenmemesinde de etkilidir. SEO analizi sayesinde yeni nesil dijital reklam stratejisini elinde tutan firmalar yatırım maliyetlerini minimal düzeyde tutarak yüksek bir tanınma gücüne erişmektedir. Sınırsız reklam desteği olarak düşünüldüğünde SEO fiyatları bilinen reklam payına göre oldukça aşağıda kalmaktadır.

Optimal Düzeyde SEO Nasıl Yapılır?

Uzmanlık gerektiren bu çalışmalar, birden fazla alt çalışma basamağına ve dikkat edilmesi gereken yüzlerce detayı içerir. Web sitesini en ideal duruma getirmek için yapılacak SEO çalışması; teknik, site içi ve site dışı olmak üzere kategorilere ayrılır.

  • Teknik kategori, web sitelerinin arka planda yer alan yazılımsal süreçlerden SSL kullanımı, URL yapısı, yapılandırılmış veri, mobil uyumluluk, site hızı, kırık bağlantılar ve site mimarisi ile ilgilenir.
  • Site içi, kategori, web sayfasının sıralamasını ya da trafik akışını doğrudan etkiler ve görünürlüğünü arttırır.
  • Site içi optimizasyonu da özgün içerik üretimi, başlık düzenleme, görsel optimizasyonlar, anahtar kelime seçimleri ve iç link yapısını düzenler.

En basit haliyle, sitenin link iskeleti arama motoru ile uyumlu hale getirilirse web sitesi arama motorlarının ilk sayfasında yer alabilir. Site dışı kategorisinin avantajı ise; web sitesine popülerlik kazandırır, tanınırlığını arttırır, arama motorunda algılanmasını arttırır. Bu nedenle, backlink çalışmaları, sosyal medya kullanımı, zararlı bağlantı analizleri, bölgesel optimizasyon, tanıtım yazıları ve video pazarlama site dışı SEO konularındandır.

SEO Uyumlu Sitelerin Avantajları Nelerdir?

SEO nedir sorusu en temel anlamıyla web sitesi ile arama motoru arasında köprü kurulması olarak cevaplanabilir. Firmanın kendi kendiyle yarışmasına olanak tanıyan strateji, firmanın büyüme hızında da doğrudan etkilidir. SEO danışmanı, müşteri potansiyelini ve satış profilini yükselterek başarı ölçeğini kanıtlar. Markanın bilinirliğini de arttıran strateji, SEO eğitiminin değerini dijital dünyada bir kez daha kanıtlamıştır.

Siz de Sempeak’in üstün analiz yeteneğine sahip SEO uzmanı ekibi ile çalışarak markanızı öne çıkartabilir, hedef kitlenize yönelik teknik ve yöntemlerden faydalanarak istenilen düzeyde verimli sonuçlara kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı