Bilgi

Şerbetçiotu Bitkisi Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?


Şerbetçiotu (Humulus lupulus), kendirgiller (Cannabaceae) familyasından Temmuz-Eylül ayları arasında yeşilimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 2–5 m yüksekliğinde, sarılıcı gövdeli, iki evcikli otsu bir bitki türüdür.

Bitkinin gövdeleri ince, tırmanıcı, sarılıcı ve üzeri sert tüylerle örtülüdür. Yapraklar karşılıklı, uzun saplı ve yürek şeklindedir. Yaprakların da üst yüzeyleri sert tüylüdür. Erkek çiçekler yeşilimsi sarı renklerde ve bileşik salkım durumunda, dişi çiçeklerse yuvarlak kozalaklar halinde toplanmışlardır. Dişi çiçeklerin etrafında brahte ve brahtecik denilen geniş, oval taşıyıcı yapraklar ve bunların üzerinde de salgı tüyleri bulunur.

Türkiye’de, Bilecik-Pazaryeri çevresinde bu dişi çiçek durumlarını elde etmek için geniş çapta ekimi sürdürülmektedir. Bitkinin sarımsı-yeşil kozalak görünümündeki dişi çiçek durumları kullanılır. Dişi durumlar Ağustos ayında toplanır ve gölgede kurutulur. Uçucu yağlar, acı maddeler, reçineler, mum, tanen taşırlar. Az dozlarda iştah açıcı, idrar arttırıcı, yatıştırıcı etkilere sahiptir. Daha çok bira imalinde kullanılmaktadır.

Şerbetçi otu genel olarak kurutulmuş şekilde tüketiliyor. Kurutulmuş şerbetçi otlarına aktarlardan kolayca ulaşılabiliyor. Siz de şerbetçi otu kullanmaya karar verirseniz güvendiğiniz bir aktardan bu bitkiyi temin edebilirsiniz. Ancak, etkileri oldukça fazla olduğundan ondan herhangi bir fayda sağlamak için tüketmeye karar verirseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Şerbetçi otunun fazla tüketildiği durumlarda özellikle bünyesi hassas olanlar mide bulantısı ya da midede yanma gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu nedenle mutlaka aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınların tüketmesi de tavsiye edilmiyor. Hormonlarda dengesizlikler oluşturabileceğinden yaklaşık 1 aydan uzun süre kullanmamak, ara vererek kullanmaya devam etmek gerekiyor. En önemlisi de her zaman söylediğimiz gibi, şerbetçi otu da dahil olmak üzere doğal ya da kimyasal fark etmeksizin, bir ürünü tedavi amaçlı, düzenli bir şekilde kullanmaya başlayacaksanız mutlaka öncesinde doktorunuza danışın. Çünkü her ürün, her insanda aynı etkiyi oluşturmaz.

Şerbetçiotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

1- En bilinen faydası, kadınların göğüslerinde büyüme sağlaması sayılıyor. Kadınlarda göğüs büyütme dışında bir de regl sancılarını dindirici bir etki oluşturuyor.

2- Vücutta idrar söktürücü bir etki göstererek ödem gibi sorunlarla baş etmede yardımcı oluyor.

3- Sindirim sisteminin çalışmasına etki ettiğinden iştah açıcı özellikler gösteriyor. Yine sindirim sistemini düzenlediğinden aşırıya kaçmadan kullanıldığında mide ağrılarını azalttığı biliniyor.

4- Sinir ve stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluk sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.

5- İçindeki tanenler ve çeşitli yararlı maddelerle kanı temizlediği de söyleniyor.

6- Şerbetçi otu daha çok kozmetik ürünlerde ve bira yapımında kullanılmaktadır.

Kaynak: Wikipedia ve www.yemek.com

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı