Bilgi

SHDSL (Simetrik HDSL) Nedir?


SHDSL (Simetrik HDSL), standartlaştırlmış simetrik DSL türüdür. Bir veya iki bakır tel çifti üzerinde çalışabilmektedir. Çift sayısı ikiye çıkarıldığında hız artışı sağlanmaktadır. Hız – Bir çift tel üzerinde 2.31 Mbps, iki çift tel üzerinde 4.6 Mbps Azami mesafe – 6000 m (3.78 mil) veya fazlası

SHDSL bir transmisyon teknolojisi olup simetrik olarak veri iletimini sağlar, veri iletiminin simetrik olması upload ve download bant genişliklerinin aynı değerde olması demektir. SHDSL modemler veri bağı katmanı protokolleri olarak ATM, TDM ve EFM teknolojilerini kullanırlar. ATM ve EFM teknolojilerini kullanan SHDSL modemler genellikle IP üzerinden veri ve ses iletimi için kullanılırlar. Katman 2’de TDM teknolojisini kullanan modemler genellikle ses iletiminde kullanılırlar. SHDSL TDM modemlerin kullanım alanlarına örnek olarak Telekom santrallerinden son kullanıcıya PRI hatların taşınması örnek olarak verilebilir.

G.SHDSL modemler katman 2’de ATM teknolojisini kullanan modemlerdir ve günümüzde daha çok veri iletimi ve VoIP uygulamaları için kullanılır.

  • G.SHDSL bakır hatlar üzerinden DSL tabanlı simetrik iletim sağlayan teknolojidir. Yükleme (upload) ve indirme (download) hızları birbirine eşittir. Simetrik bant genişliği ve güvenli internet erişim imkanı sağlayan G.SHDSL internette istenilen aralıkta bir bant genişliği seçeneği sunar. G.SHDSL İnternet hizmeti, simetrik internet ihtiyaçlarını yüksek kalite ve uygun fiyatlarla çözmek isteyen orta ölçekli işletmeler için idealdir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı