Bilgi

CD, DVD, Blu-Ray Nedir? Farkları Nelerdir?


CD (Compact Disk) Nedir?

Küçük, taşınabilir boyutlarda, yuvarlak ve elektronik kayıt, yedekleme, ses, video ve bilgisayar verilerini sayısal bir formatta saklayabilen, optik medyadır. Günümüz müzik sektöründe pilakların yerini almıştır. 650-700-720 Mb kapasiteleri vardır. İlk olarak yalnızca okunabilir CD’ler üretilmiş, teknoloji ilerledikçe de yazılabilen ve tekrar yazılabilen CD’ler üretilmiştir.

DVD Nedir?

DVD’ler 1995 yılının Eylül ayında birçok üretici firmanın da desteğiyle bilgisayar dünyasında standart bir hale getirildi. DVD sürücüler CD rom da ki 650mb’ lik bir kapasitenin aksine 4.7GB(ve daha fazla) bir veri depolama alanına sahiptir. Çap olarak CD ile arasında bir fark yoktur. DVD’ler 2 katmanlı bir yapıya sahip olabilir. Bu durumda ilk katman yarı yansıtma özelliğine sahip oluyor ve bu sayede lazer ilk katmanın altında yer alan ikinci katmana da ulaşabiliyor. Böylece DVD’nin depolama alanı 2 katına çıkıyor ve diskin iki yüzü de kullanılırsa bu daha da arttırılabiliyor. iskin sürücü içindeki dönüş hızında da bir farklılık söz konusu. DVD sürücüdeki diskin dönüş hızı, CD-ROM sürücüdeki diskin dönüş hızının yaklaşık olarak 3 katı daha fazladır.

BLU-RAY Nedir?

25 ile 50 gb arasında veri depolayabilen medyaya bluray denir. Yaklaşık olarak 1 dvd’nin 10 katına kadar veri depolayabilir. Yeni nesil görüntü ve ses depolama medyasıdır. Artan veri ihtiyacına karşılık olarak bir çok büyük firmanın destek verip geliştirdiği bir teknolojidir.

blu-ray-illustration

CD, DVD, Blu-Ray Farkları Nelerdir?

 • Kapasite olarak CD 650mb , DVD 4.7 gb bir alana sahipken Blu-ray 25-50 gb arası bir kapasiteye sahiptir.
 • Blu-ray yeni bir teknolojidir.
 • CD rom sürücüleri DVD ve Blu-ray medyaları çalıştırmaz.
 • DVD sürücüleri hem DVD hem CD’leri çalıştırırken Blu-ray medyaları çalıştıramaz.
 • Blu-ray sürücüler ise bütün bu medyaları çalıştırabilir.
 • Blu-ray optik medyası ile daha yüksek çözünürlüklü video, filmler izlenebilir.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Hakkarili pattates

  12 Kasım 2019 at 14:37

  Dersen merhabalar

  • necim

   28 Kasım 2019 at 10:16

   bilgi için teşekkürler.

 2. BATMANLI HUSEYIN

  12 Kasım 2019 at 14:37

  DERSTE KULLANDIM SAĞOL GARDAŞIM

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı