Bilgi

Sherlock Holmes Zihin Sarayı Nasıl Kurulur?


Harika bir hafıza keskin bir zeka herkesin istediği bir durumdur. Zeka çoğu durumda bizi biz yapan bir özelliktir. Hayatımızı etkileyen çoğu kararı verirken, okulda ve işteki başarımızda zekanın rolü her zaman oldukça büyüktür. Herkes Einstein olmak ister ama bir kişi olabilir ancak. Genetik rolü de var tabi zekanın.. Bu yazıda genetik rolünden ziyade zekanın kullanımına dair şeyler paylaşacağım.

İnsan deneyimlerini her zaman daha kolay hatırlar. Çocukluğumuzun geçtiği yere yıllardır gitmesek bile yeniden oraya gittiğimizde hiç yabancılık hissetmeyiz. Bakkalı, manavı, komşunun evini kolayca buluruz, hatırlarız. Bazen evden markete gitmek için çıktığımızda beynimiz bir süre sonra buraya nasıl geldim ben diye farkındalığa varabilir. O yola o kadar alışmışızdır ki kendiliğinizden yolu yarılarsınız ve farkında olmazsınız.

İşte bütün bu örnekler zihin sarayı meselesinin temeli aslında. Zihin sarayı kurmak çok basit.

Kafanızda bir yol haritası çıkarın. Bu odanızdaki eşyaların sırası olabilir. Odanıza veya evinize ilk girdiğinizde ne görüyorsunuz. Sırasıyla tüm eşyalarınızı gözden geçirin. Olayın püf noktası bu sıralamayı sabit hale getirmeniz. Hatta bundan daha da kolayı hafıza çivilerinden yardım alabilirsiniz. Böylece fotografik hafızanız da oldukça gelişir.

Öğrenmekte zorlandığınız her ne varsa bunları zihin sarayınıza yerleştirin. Eşyalarla sembolleri mutlaka kafanızda bağlantılı olarak yerleştirin. Hiç unutmamanız için abartılı olarak ilişkilendirme yapın. Mesela hafıza çivilerinden 1 elektrik direği anlamına gelir. Sizin de 1 numarada hatırlamak istediğiniz şey sandalye kelimesi olsun. Hayalinizde elektrik direği üzerinde kocaman bir sandalye hayal edebilirsiniz. Bu sayede unutmanız oldukça zorlaşır. Kendi hikayelerinizi, komik olaylarınız kafanızda kurarak zihin sarayınızı güzelce döşeyebilirsiniz.

Özetle;

1- Mekanınızı seçin ve asla değiştirmeyin

2- Arada sırada mekanınızı veya hafıza listenizi hatırlayın. Mekan kullanıyorsanız dilediğinizce mekanınızda gezin tozun eğlenin minik maceralara çıkın.

3- İlişkilerinizi kurarken abartın, cismin kokusu sertliği yumuşaklığı, kayganlığı bunları hissedin.

Sherlock Holmes da gördüğünüz zihin sarayı benim yıllardır kullandığım bir teknik. Oldukça eğlendiğim ve bazen hayat kurtaran bir yöntem. Peki nerelerde işime yaradı bu yöntem? Bazen bir sunumda bazen bir sınavda bazen de unutmamam gereken bir alışveriş listesinde oldukça işime yaradı. Denemekten zarar gelmez bence harika bir yöntem herkese tavsiye ederim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı