Bilgi

Yabancı Dil Öğrenme Yolları 1: KO KO Tekniği


En çok kafa yorduğumuz konulardan biri herhangi bir yabancı dili nasıl etkili ve kısa zamanda öğrenebiliriz olsa gerek.  İnsanlar yabancı dil öğrenme konusunda zorluk çekseler de bu konuyu bir şekilde aşmak zorundalar. Bu nedenlerle sayısız şekilde teknik, kurs vb yollara başvuruyorlar. Peki en etkili teknik hangisi? Bu yazı dizisinde bir çok tekniği inceleyeceğiz. Her insanın öğrenme şekli farklı olabilir. Kimisi saatlerce masa başında oturup ders çalışırken kimisi daha kısa sürede bu işi halledebilir. Bazıları pratik yaparak öğrenirken bazıları teorisini öğrenmeyi tercih eder. Bu nedenle bahsedeceğimiz bu tekniklerden hangisi sizinle bütünleşiyorsa onu seçin ve yolunuza  devam edin.

Tamamen yabancı olduğumuz bir dili öğrendiğimizin farkına nasıl varırız? Bir dilde binlerce hatta daha fazla kelime olabilir. Bir Türk günde ortalama 100 kelime kullanarak günü bitirebiliyorsa örneğin Türkçe öğrenmek isteyen bir kişi bu 100 kelimeyi bilse bu işi halledebiliyor mu? Tabiiki hayır.. Dil öğrenmek tamamen pratik yapmaya dayanan bir süreçtir. Son günlerde KO KO Tekniği oldukça popüler oldu. Korkusuzca konuş anlamına gelen KO KO Tekniği bir çok dil öğrenme yoluna göre oldukça ekonomik ve eğlenceli. Tek yapmanız gereken korkusuz ve cesur bir şekilde kendinize güvenmeniz. Yanlış konuşurum diye endişeye kapılmadan veya karşımdaki insanlar beni anlamayacak diye korkmadan konuşmaya başlamanız gerekiyor. Kendinize basit cümleler seçerek bu işe başlayabilirsiniz. Asıl soru şu : öğrenmek istediğim dili kiminle konuşacağım ki? Bu soruya bir çok çözüm yolu var aslında.

İmkanlarınız doğrultusunda o dilin konuşulduğu ülkeye gidebilirsiniz. Değişim programlarından yararlanabilirsiniz. Başka bir seçenek ise internet üzerinden konuşma pratiği yapabileceğiniz uygulamaları kullanabilirsiniz. Bunu da yapamıyorsanız kendinize dil öğrenme arkadaşı bulun ve asla Türkçe konuşmayın. İstikrarlı olursanız güzel ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Bu süreçte bol bol İngilizce dizi, film kitap ne bulursanız izleyin okuyun. Telefonunuza bu konuyla ilgili uygulamalar indirebilirsiniz.

Bu kural oldukça basit ve eğlenceli. Cesaretinizi kaybetmeyin ve sadece konuşmaya başlayın😊

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı