Bilgi

Sistem Uyarısı. Windows Sisteminiz Hasar Görmüş (Çözüm)


Son zamanlarda bilgisayar açıldığında durup-dururken explorer tarayıcısında aşağıdaki gibi uyarılar çıkmakta.

Web sayfasından ileti. Lütfen Bekleyin! Turk Telekom ve Microsof, Windows sisteminizin güncellenmediğinizi tespit etti. Lütfen dosyalarınızı silinmeden önce yapın. Sistem yazılımınızı güncellemeden bu sayfadan ayrılmayın. Teşekkürler.”

Sistem Uyarısı. Windows sisteminiz hasar görmüş. Windows Sürümü: Windows 7 IP: 152.78.84.XXX Lütfen Dikkat: Geçerli Windows güvenlik sürümüz virüslü ve zamanı geçmiş. Bu, tüm sistem dosyalarınızın otomatik olarak 226 saniyede silinmesine neden olur. Gerekli: En son tarama yazılımını yüklemek ve dosyalarınızın silinmesini önlemek için aşağıdaki “Güncelle” butonuna tıklayın. 

Çözüm!

Merhaba. Son zamanlarda bilgisayarlara bela olan bir tarayıcı virüsü ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Eğer bilgisayarınızda yukarıdaki gibi böyle bir uyarı varsa korkmanıza hiç gerek yok. Bilgisayarınız gayet iyi durumda ve herhangi bir şeyi yok. Bir kaç adımla bu virüs silinebilir. Ancak bu uyarıya aldanarak güncelleme felan yaptıysanız yada inen programları indirip kurduysanız emin olun tam olarak bilgisayarınız ne durumda bilemiyorum. Bu nedenle bu uyarıdan sonra bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik yapmamanız ve tarayıcıda gördüğünüz (yukarıda sayılan) uyarıları kesinlikle dikkate almayın. Dediğim gibi bu uyarıyı gördüğünüzde bilgisayarımda virüs var v.s diye düşünmeyin çünkü bu virüs başka bir uygulamayı çalıştırmak için bir adım. Ve bu adımdan sonra ne olacağını bilemiyorum.

Adım-1: Başlat >>> Çalıştır >>> Regedit >>> HKEY_CURRENT_USER >>> Software >>> Microsoft >>> Internet Explorer >>> Main kısmına gelin. Burada Start Page ve Search Pageyi klikleyip www.google.com olarak değiştirin.

Adım-2: Exploreri açın ve sağ üstten anahtar sekmesine klikleyin açılan pencere (bi alttaki) gelişmiş sekmesine gelin. Burada gelişmiş ayarları geri yükle dedikten sonra sıfırla deyin. (kişisel ayarları sıfırlayı  seçin) Ve pencereyi kapatın ardından tarayıcıyıda kapatın.

Adım-3: Program ekle kaldırdan tanımadığınız ve bu sorunun başladığı tarihten itibaren olan programları silin. Daha çok bilinmeyen veya ufak paket programlar buna neden oluyor. Mesela video indirme programları. Çünkü bi tip paket programlar reklamlardan dolayı para kazanıyor. Bilgisayarınızdan kendiliğinden sayda açarak reklam gösterimi yaparlar.

Adım-4: Başlat >>> Çalıştır >>> msconfig  >>> Başlatma yazan yere gelin ve burada bulunan üretici kısmında bilinmeyen yazanları devre dışı bırakın.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Ada

    22 Nisan 2017 at 23:39

    Chrome için herhangi bir çözüm var mı acaba

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı