Bilgi

Sivrisinekler Neden İnsanları Isırır? Isırık Sonrası Ne Yapılmalıdır?


Kaşıntılı sivrisinek ısırıkları yaz aylarında bir kabusa dönüşebilir. Ama bu ısırıkları bu kadar kaşındıran nedir? Bir sivrisinek ısırdığında, bağışıklık sistemimiz bizi saldırıya karşı korumak için devreye girer. Bu, alerjik reaksiyona benzer ve kabarık, kaşıntılı bir yumru oluşmasına neden olur. Bu yazıda sivrisinekler neden insanları ısırır sivrisinek ısırıklarının kaşınmasına ve şişmesine ne sebep olur sorularına cevap verilmektedir. Ayrıca hangi tedavilerin mevcut olduğunu da yazımızda paylaşmaktayız.

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşındırır?

Sivrisineğin ısırdığı bölge, vücudun histamin tepkisi nedeniyle kaşınır ve şişer. Bir sivrisinek ısırığı deriyi kırdığında, bir kişinin vücudu sivrisineğin tükürüğünü yabancı bir madde olarak tanır. Bu madde saldırganı yok etmeyi amaçlayan bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Isırık etrafındaki şişliğe, bağışıklık sistemi tarafından üretilen histamin neden olur. Histamin, etkilenen bölgedeki kan akışını ve beyaz kan hücresi sayısını artırır. Bu durum da iltihaplanmaya veya şişmeye neden olur.

Bir kişi ilk kez ısırıldığında vücudu bu şekilde tepki vermeyebilir. Bağışıklık tepkisi, vücudun yabancı bir maddeye maruz kaldıktan sonra öğrendiği bir şeydir.

Bazı insanlar bir sivrisinek ısırığı karşısında asla tepki vermeyebilir. Diğerleri zamanla sivrisineğin tükürüğüne karşı daha toleranslı hale gelebilir. Birçoğu için reaksiyon tutarlıdır ve sivrisinek ısırıkları rahatsızlık vermeye devam eder.

Sivrisinekler Bizi Neden Isırır?

Sivrisinekler insanları kanlarını içmek için ısırırlar. İnsanın kanında bulunan besinler dişi sivrisineklerin üremek için ihtiyaç duydukları yumurtaları yapmalarına yardımcı olur. Sadece dişi sivrisinekler insanları ısırır.

Bir sivrisinek, saman benzeri ağzının (hortumunun) keskin ucunu bir kişinin derisini delmek için kullanır. İnsandaki kan damarını bulur ve ağzı ile kan çeker. Bunu yaparken antikoagülan içeren tükürük enjekte eder. Bu, kişinin kanının pıhtılaşmasını durdurur. Kan sivrisineğin ağzının etrafında pıhtılaşırsa, sıkışabilir. Peki, sivrisinek ısırığında kaşınmak tehlikeli midir?

Sivrisinek ısırıklarını tırnaklamak kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Sivrisinek iltihap nedeniyle kaşıntı meydana getirir. Kaşıntıyı gidermek yerine var olan iltihaplı bir bölgeyi kaşımak iltihabı artırır. Bu durumda bölge daha da kaşınır. Kısır döngü yaşanılmasına sebep olur. Kaşıma, cildi zedelerse enfeksiyon riskini de artırabilir. Alan enfekte olursa çok daha fazla kaşınır ve iyileşmesi daha uzun sürer.

Sivrisinek Isırığı Sonrasında Nasıl Tedavi Uygulanmalıdır?

Aloe verayı sivrisinek ısırıklarına uygulamak, iyileşmeye ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki uygulamalar sivrisinek ısırığı sonrası şişmeyi engeller ve kaşıntıyı azaltır:

 • Antihistaminikler: Antihistaminikler, iltihabı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan reçetesiz satılan bir ilaçtır. Sivrisinek ısırıklarını tedavi etmenin etkili bir yoludur.
 • Isı uygulamak: Sivrisinek ısırığına ısı uygulamak, iltihabı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, yerel olarak uygulanan ısının sivrisinek ısırığı semptomlarında hızlı bir rahatlama sağladığını bulmuştur.
 • Bal uygulamak: Bal antibakteriyeldir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, doğal balın iltihabı azaltabileceğini ve enfeksiyonu önleyebileceğini bulmuştur. Bu nedenle doğal bal, etkilenen bölgeye uygulandığında sivrisinek ısırığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Sivrisinekleri ve diğer böcekleri çekebileceği için dışarı çıkmadan önce uygulanan balı yıkamak önemlidir.
 • Kortikosteroid krem: Kortikosteroid kremler iltihabı ve kaşıntıyı azaltabilir. Bu kremler steroid bazlı olduğu için insanlar bu kremleri idareli kullanmalıdır. Var olan yaraları açmak için uygulamamalıdır. Ayrıca tekrar tekrar kullanıldığında cildin incelmesine neden olabilirler. Oldukça dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir.
 • Aloe: Aloe littoralis adlı bir aloe türünün, hayvan çalışmalarında iltihabı azalttığı ve yara iyileşmesini teşvik ettiği gösterilmiştir. Sivrisinek ısırığı sonrası aloe jeli sürmek iltihabı hafifletmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Fesleğen yağı: 2013 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, fesleğen yağının artritte iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğunu bulunmuştur. Fesleğen yağının iltihap önleyici özellikleri, sivrisinek ısırığı iltihabını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Sivrisinek Isırığında Doktora Gitmek Gerekir Mi?

Gündelik hayatta sivrisinek ısırığı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak sivrisinek ısırıkları, bazı insanlarda şişmiş eklemlere, kurdeşenlere ve yüksek ateşe neden olabilir. Sivrisinek ısırıkları enfekte olabilir. Bu da iyileşmeleri daha uzun sürdüğü anlamına gelebilir. Böyle bir durumda olan kişinin şüpheli enfeksiyonlar hakkında bir doktorla konuşması iyi bir fikirdir. Bazı insanlar sivrisinek ısırıklarına karşı çok alerjiktir. Bu insanlar için ısırılmak anafilaktik şoka neden olabilir. Bunun belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı,
 • Yüzün şişmesi,
 • Kurdeşen.

Bir kişinin anafilaktik şoku varsa acil tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır. Sivrisinek ısırıkları ardından şunlar görülebilir:

 • Yüksek ateş,
 • Şişmiş eklemler,
 • Kabarcıklar,
 • Lezyonlar,
 • Kurdeşen.

Bir kişi bu semptomları yaşarsa bir doktorla görüşmesi gerekir. Bir doktor genellikle ilk etapta bu semptomları tedavi etmek için reçetesiz satılan antihistaminikler önerecektir. Sivrisinek türü Aedes aegypti veya Aedes albopictus olduğunda ısırıkları bir dizi hastalıkla bağlantılı olmaktadır. Gündelik hayatta bir sivrisinekten hastalık alma riski oldukça düşüktür. Ancak bazı ülkelerde bu hastalıklara sık rastlanılır. Bir kişi sivrisineklerin hastalık taşıdığı bir ülkeye seyahat ediyorsa tavsiye için doktorlarıyla konuşmalıdır. Bir doktor, güvende kalmanın ve enfeksiyon riskini azaltmanın en iyi yolunu önerecektir. Genellikle böyle ülkelere gitmeden önce aşılanma istenilir.

Sivrisinek Isırığından Korunmak İçin Şunları Yapın

Sivrisinekler tarafından ısırılma riskini azaltmak için bir kişi şunlar yapmalıdır:

 • Sivrisinek kovucu kullanın.
 • Uzun kollu üstler ve uzun pantolonlar giyin.
 • Ter sivrisinekleri çekebileceğinden sık sık kıyafetinizi değiştirin.

Bütün bunlar sivrisinek ısırığından korunmak için uygun olabilir. Ancak sivrisinek ısırığı sonrasında kişinin kendini takip etmesi gerekir.

Önemli Not: Bu yazı bir doktor veya uzman tavsiyesi değildir. Teşhis ve tedavi konusunda bir sağlık merkezine veya doktorunuza başvurmanızı önemle hatırlatırız. Bu yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı