Bilgi

Skoda SuperB | Active, Comfort, Style ve Prestige Donanım Farkları


Ülkemizde -şu anda- bir Skoda SuperB almayı düşünüyorsanız donanım farklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Keza bu donanım farklarında istediğiniz özelliklerin olup olmaması oldukça önemli olduğu söyleyebilirim. Active donanım paketi başlangıç paketi, Comfort orta düzey, Sytle istenen özelliklerin olduğu paket iken Prestige paketi ise en üst paket olarak düşünebiliriz. Eski model SuperB’lerde paketler active, ambition ve elegance donanım seviyeleri olarak sunulmuştu. Bu modellerde Active giriş paketi, Ambition orta paket ve Elegance en üst paket olarak geçmektedir.

Comfort donanım paketi, Active donanım paketinin sahip olduğu özelliklere ek özellik barındırır. Sytle donanım paketi, Comfort donanım paketinin sahip olduğu özelliklere ek özellik barındırır. Prestige donanım paketi ise, Style donanım paketinin sahip olduğu özelliklere ek özellik barındırır.

Kısaca donanımları, Prestige > Comfort > Style > Active şeklinde düşünebilirsiniz. Her paket bir önceki paketin tüm özelliklerini kapsamaktadır. Bayiden sıfır araç sparişi verildiğinde bir pakete olmayan herhangi bir özellik eklenerek satın alınabilir. Ancak bayide istenen özellik yoksa fabrikadan spariş verilerek bu özellik eklenebilir. Bu durumda aracın ilgili ülkeden gelmesi 1-2 ay sürebilir.

1- Prestige donanım paketinde olup diğer paketlerde (Active, Style, Comfort) olmayan özelliklere baktığımızda, tasarım olarak; 18″ pegasus hafif alaşım jantlar bulunuyor. Konfor olarak; anahtarsız çalıştırma, tam deri döşeme, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, LED iç ambiyans aydınlatması bulunuyor. Bunun dışında kalan özellikler Style paketi ile aynı özelliklere sahip. Zaten Sytle paketi genel olarak istenen özellikleri olduğu paket olarak geçiyor. Yani bir araçta olması gereken özellikler dediğimizde Style paket akla gelmelidir.

2- Style donanım paketinde olup Comfort ve Active’de olmayan özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz. Tasarım olarak, krom dekorlu ön havalandırma girişi, krom yan cam çerçeveleri, krom dekorlu ön ızgara, üst sınıf arka LED farlar bulunuyor. Konfor olarak, arka park kamerası, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, elektrikli ısıtmalı otomatik katlanabilen hafızalı yan aynalar, klimatronik (çift bölge kontrollü, hava kalite sensörlü tam otomatik klima), yükseklik ve bel destek ayarlı ön koltuklar, arka koltuktan ayarlanabilen elektrikli ön yolcu koltuğu, arka cam sileceği, bagaj bölmesine erişim sağlayan katlanabilir arka kol dayama ünitesi, mekanik arka ve yan arka cam güneşlikleri, ayaklık aydınlatıcısı (sürücü ve diğer yolcular için), renkli-maxi DOT bilgi ekranı, 3 kollu çok fonksiyonlu deri kaplı ve DSG kontrol özellikli direksiyon simidi, sürüş profili seçimi özellikleri bulunuyor. Güvenlik olarak ise, iç gözlem sensörlü + yardımcı sirenli alarm sistemi, köşe dönüş özellikli ön sis farları bulunuyor.

3- Comfort donanım paketinde olup Active’de olmayan özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz. Tasarım olarak, 17″ Stratos hafif alaşım jantlar, LED gündüz sürüş aydınlatmaları bulunuyor. Konfor olarak, Radyo Bolero 8″ Dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, hız sabitleyici, radyo ekranına entegre görsel destek özelliği olan ön ve arka park sensörleri bulunuyor. Güvenlik olarak ise, adaptif aydınlatma sistemli (AFS) Bi-Xenon farlar ve ön far yıkayıcısı bulunuyor.

4- Active donanım paketinde bulunan tüm özelliklerin Comfort, Style ve Prestige’de olduğunu hatırlatalım. Active paketi başta belirttiğimiz üzere başlangıç paketidir. Ayrıca ufak bir detay belirtelim. Active’de olan bir özellik bir diğer paketlerde yükseltilmiş özelliğe sahip olabilir veya Active’de olmayan özellik diğer paketlerde bulunabilir.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Serhat

  23 Ağustos 2019 at 16:54

  Merhaba,
  Yazı için teşekkür ederim çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı

  Sadece Kısaca donanımları, Prestige > Comfort > Style > Active şeklinde düşünebilirsiniz. kısmında ufak bir hata var sanki

  Sayg.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı