Bilgi

Sosyal Ağların Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan ve artık neredeyse merkezinde yer alan sosyal ağlar hem faydalı hem de zararlı alanlardır. Bu ağların nasıl kullanıldığı ve bu sosyal ağlardan nasıl faydalanıldığı alınacak olan etkiyi de direkt olarak etkilemektedir. Sosyal ağların faydaları ve zararları nelerdir ve bu ağlardan nasıl maksimum fayda sağlanabilir sizlere bilgi vermek istiyoruz. Ayrıca sosyal ağlarda sizleri bekleyen gizli tehlikelerin neler olduğu ve farkında olmadan hayatınızı nasıl etkilediği konusunda da bilgi vermek istiyoruz.

Sosyal Ağlar Nelerdir?

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte sosyal ağlar dediğimiz uygulamalarda hayatımıza girmiştir. Bilinen ilk sosyal ağ uygulaması Facebook olmaktadır. 2006 yılında hayatımıza giren bu sosyal ağ beraberinde Twitter, Whatsapp, İnstagram, Snapchat gibi önemli ağlar geliştirilmiştir. Genel olarak insanların sosyalleşmesi için geliştirilen bu uygulamalar zamanla insanların hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Sosyal ağlar iş hayatında da önemli bir yere sahip olmuştur. Markalar için mükemmel bir PR çalışma ortamı oluşmuştur.

Sosyal Ağlarda Bizleri Bekleyen Gizli Tehlikeler

Sosyal ağlar her ne kadar insanların hayatını kolaylaştırmış ve özellikle marka ve firmalar için iyi bir araç olmuş olsa da aynı zamanda bu araçların bilinmeyen gizli tehlikeleri de bulunmaktadır. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde tanışılan sosyal ağlar birçok gizli tehlikeyi içinde barındırmaktadır. Gelişim çağında olan çocukların yaşamlarında son derece önemli olumsuz etkileri olabileceğini ifade edebiliriz. Sosyal ağların gizli tehlikeleri arasında sayabileceğimiz en net durum çocukların kötü alışkanlıklara yönelmesi ve bunlara karşı ilgilerinin olmasıdır.

Bugün sosyal medya ağlarında insanlar her anlarını paylaşmaktadır. Sosyal ağların belirli bir süzgeci olmadığı ve genel itibari ile yaş sınırı olmadığı için çocuklar görmemesi gereken birçok duruma şahit olmaktadır. Cinsel içerikler, zararlı madde kullanımı, şiddet ve yasal olmayan her türlü durum sosyal ağlarda çocukların karşısına çok kolay bir biçimde çıkmaktadır. Bu da onların yanlış bir gelişim göstermesine neden olmaktadır.

Sosyal Hayatın İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Sosyal hayat insan psikolojisi üzerinde son derece tahrip edici sonuçlar doğurabilmektedir. Bu ağlarda insanların genel olarak mutlu bir profil çizmesi ve her şeyin yolunda olduğu bir imaj oluşturması insanların kendi hayatlarını çok fazla sorgulamalarına ve mutsuz olmalarına neden olmaktadır. Birçok kişi sosyal medya uygulamalarında her şeye sahip olduğunu düşündüğü ve hiçbir sıkıntı yaşamadığını düşündüğü insanlara özenip, kendi hayatından memnun olmamaktadır. Bu durum kişilerin depresyon, anksiyete, panik atak gibi önemli sorunlar ile karşı karşıya gelmelerine neden olmaktadır.

Sosyal ağların insan psikolojisi üzerindeki etkileri sadece bununla da sınırlı değildir. Sosyal ağlarda kurulan ilişkilerin daha kolay olması ve daha kolay gerçekleşmesi ile kişiler artık giderek gerçek hayattan uzaklaşmaya başlamıştır. Bu uzaklaşma da yine kişilerin daha fazla içine kapanık olmasına ve yine başarısız insan ilişkileri kurmasına neden olmaktadır.

Sosyal Ağların Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya ağları genel olarak olumsuz etkiler yaratıyor gibi görünse de birçok önemli faydasının da olduğunu ifade edebiliriz. Sosyal ağların faydaları genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Dünyada olup biten olayları yakından takip edebilir ve olayları çok daha erken far edebilirsiniz.
 • Kendiniz ile aynı beğenileri ve hobileri olan insanlara ulaşabilir ve bu insanlar ile ilişkiler kurabilirsiniz.
 • Sosyal ağlar sayesinde etkinliklerden, gruplardan ve aktivitelerden kolay haberdar olabilir ve bunları yakından takip edebilirsiniz.
 • Hem insanlar ile hem de genel olarak arkadaşlarınızla kolay iletişim kurabilirsiniz.
 • Sınıf ve okul grupları ile kolay iletişim kurabilir ve eksik kaldığınız durumlarda bunu kolaylıkla kapatabilirsiniz.
 • Sosyal ağlar aracılığı ile daha fazla insana çok daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve yatığınız işi ve sunduğunuz hizmeti çok daha kolay bir şekilde pazarlayabilirsiniz.
 • Sosyal ağlar sayesinde kendinizi daha rahat ifade edebilir ve önemli isimlere kolay ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ağların Zararları Nelerdir?

Ne yazık ki faydaları olduğu kadar sosyal ağların insanların hayatında ve psikolojileri üzerinde olumsuz etkileri de vardır. Bu olumsuz özellikler hiç kanıksanamayacak kadar fazladır. Sosyal ağların zararları şöyle olmaktadır;

 • Özellikle geçlerde ve çocuklarda kimlik oluşum dönemlerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Kendilerinde memnun olmadıkları yönleri daha fazla keşfetme ve kendilerini daha fazla yetersiz görmelerine neden olmaktadır.
 • Kişilerin mahremiyet duygusunun zarar görmesine neden olmaktadır.
 • İnsanların gerçek yüzlerini ve genel olarak karakterlerini tam anlayamayacağınız için kandırılma ve suiistimal edilme durumları artmaktadır. Özellikle sevgiye ve şefkate aç olan kişilerin gördükleri ilgiden fazla etkilenmeleri mümkün olmaktadır.
 • Popüler olmak ve tanınmak isteyen kişiler için sosyal medya hem olanaklarla hem de tehlikeler ile doludur. Birçok genç bu alanlarda kendini iyi ifade edip, başarılı olsa da bazen insanlar çok yanlış durumlara da düşebilmektedir.
 • Sosyal ağlarda var olmaya çalışmak ile birlikte birçok kişi gerçek hayattan uzaklaşmaya ve kendini soyutlamaya başlamaktadır. Bu durum karşısında da birçok psikolojik sorun yaşanmaya başlamaktadır.
 • Takip edilen kişilerin mutlu olması, birçok şeye sahip olması gibi durumlar insanlarda yetersizlik hissine ve mutsuzluğa neden olmaktadır.

Sosyal ağların faydaları ve zararları kişilerin bu alanları nasıl kullandığına göre değişkenlik göstermektedir. Doğru ve bilinçli şekilde kullanılan sosyal ağlar kişilerin hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hem de kendini en iyi şekilde ifade edebilmesine yarayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı