Bilgi

Zeytinyağı Sabunun Saça Faydaları ve Zararları


En büyük doğal nimetler arasında yer alan zeytinyağının cilde ve saça birçok faydası olduğunu biliyoruz. Zeytinyağlı sabun popüler olmaya yeni başlasa da Eski Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından kullanılan çok eski bir doğal sabundur. Nemlendirici ve temizleyici özelliği ile öne çıkan zeytinyağı sabunu, A ve E vitaminleri olmak üzere 4 ana antioksidan içerir. Bu sayede cildinizin ürettiği doğal koruyucu yağların yenilenmesine ve artmasına katkı sağlar. Bu etki cildinizde olduğu kadar kafa deriniz için de geçerlidir.

Zeytinyağı Sabunu Nedir?

Pek çok doğal sabun, derin nemlendirme ve besleyici özelliklerinden dolayı temel bileşen olarak zeytinyağı içerir. Zeytinyağı, kuru cildi yatıştırmaya ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilecek saf vücut yağı, saç bakımı veya doğal sabun olarak da kullanılabilir. Zeytinyağı sabunu nemlendirici özellikleri cilt dokusunu yumuşatmaya, nemi korumaya ve doğal cilt fonksiyonlarına müdahale etmeden onu beslemeye yardımcı olduğu için kuru ciltler için en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir.

Bu sabun, cildi kurutabilen ve tahriş edebilen köpürtücü maddeler, petrol yağı veya hayvansal yağlardan yapılabilen çoğu sabundan daha düşük pH’a sahip olduğundan hassas veya kuru cilde sahip olanlar için uygun doğal bir vücut sabunu olarak kullanılabilir. Aynı zamanda tüm sabunların en hafif olduğu kabul edilir. Bütün bu özellikler, saçlar için de faydalı olmasını sağlamaktadır.

Zeytinyağı Sabununun Saça Faydaları

Zeytinyağı esansı içeren kimyasal sabunlar değil de doğal zeytinyağı sabunu kullanıldığında saç için oldukça faydalıdır. Bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Saçınızı yumuşatır ve taramayı kolaylaştırır.
 • Saçınızın parlaklığını artırır.
 • Saçınız kolayca şekil alır.
 • Kepeğe neden olmaz.
 • Besleyicidir ve saçınızı daha hızlı uzatır.
 • Zeytinyağı sabunu doktorların önerdiği doğal sabunlardan biri olarak kullanılabilir.
 • Saç derisinin işlev görmesini sağlayan zeytinyağı sabunu, saç köklerini güçlendirir.
 • Saç dökülmesini engelleyici özelliği vardır.
 • Elma sirkesi ile birlikte kullanıldığında sertlik problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sayılan bu faydalar düzenli kullanımla elde edilebilir. Zeytinyağı sabununun faydaları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doğal bir sabun olduğundan emin olmak gerekir. Güvenilir yerlerden satın alınması tavsiye edilir.

Zeytinyağı Sabununun Saça Zararları

Yararlarının yanı sıra bazı yönlerden zeytinyağlı sabundan şikâyet edenlerin de olduğunu araştırmalarda görülmektedir. Bu şikayetlerde kişiler saçlarının zarar gördüğünü söylemiştir. Zeytinyağı sabun zararları şu şekilde özetlenebilir:

 • Defne ile zeytinyağlı sabun kullananlar sert saçlarından şikayetçidir.
 • Saçlarının sprey veya jel gibi göründüğünü söyleyenler olmuştur.
 • Saçlarının temizlenmediğini ve yağlı kaldığını iddia edenler vardır.

Bu şikayetlerin ayında saçlarının 3-4 yıkamadan sonra sabuna alıştığını söyleyenler de bulunmaktadır. Doğal içeriğe sahip zeytinyağlı sabunlarda bilinen bir tahriş etme sorunu ile karşılaşılmamıştır. Ancak zeytin ya da zeytin yağına alerjisi olan kişilerin bu sabunu kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Hangi Zeytinyağı Sabunu Tercih Etmeliyim?

Kozmetik mağazalarından aktarlara kadar birçok yerde zeytinyağlı sabun satılmaktadır. Bu sabunların birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Tercihiniz soğuk zeytinyağlı sabun olmalıdır. Çünkü bu sabun yağı kaynatılmadan elde edilmektedir. Zeytinyağı, faydalı enzimler ve vitaminler olduğu için sabuna geçeceği için maksimum fayda sağlanır. Yağdaki gliserin de sabunun içinde kalacağından bu yöntem ile elde edilen sabun en iyisidir.

Zeytinyağlı Sabunun Serüveni

Eski Yunanlılar, zeytinyağını doğal bir koruyucu, nemlendirici ve temizleyici olarak çalışmasına izin veren Vitamin A ve E dahil olmak üzere dört ana antioksidan içerdiğini biliyordu. Daha yumuşak, daha parlak saçlar ve erken yaşlanma belirtileriyle savaşmak için en saf haliyle zeytinyağını kullandılar. Aslında zeytinyağı, eski Yunanlılar tarafından bir cilt ve güzellik bakım ürünü olarak yaygın bir şekilde kullanılıyordu ve Homer buna “Sıvı Altın” diyordu. Zamanla bu ürünün sabununu yapabileceklerini keşfettiler. Doğal zeytinyağı sabun cildi doğal yağlarından mahrum bırakmadan temizler. Böylece cildi kuru bırakmaz.

Doğal dokusu gözeneklerin terlemesini sağlarken aynı zamanda cilt hücrelerini de korur. Kafa derisindeki hücreler yenilendiğinde de saça bir canlılık gelir. Zeytinyağı sabunu, cilt reaksiyonlarına neden olma olasılığı daha düşük olduğu için genellikle her türlü cilt rahatsızlığı olan kişiler için önerilir; birçok dermatolog ve cilt uzmanı, tüm cilt tipleri için dünyanın en iyi sabunu olduğunu öne sürer.

Zeytinyağlı Sabunu Kimler Kullanmalıdır?

Genel olarak yağ kullanmak her saç tipi ve dokusu için uygun olmayabilir. Çünkü bazı saç tipleri yağı uzun süre tutma eğilimdedir. Vücudunuz doğal olarak saç köklerine bağlı bezlerden yağ üretir ve bu yağ, ince, düz saçlarda, kaba veya kıvırcık saçlara göre daha hızlı hareket etme eğilimindedir. Ancak sabun kullanımında bu ihtimal daha azdır. Zeytinyağlı sabun nasıl kullanılır diye bakıldığında saç tiplerine göre farklı etkileri olduğu görülmüştür. Araştırmalara göre bu sabun türü en çok kuru saç tipi ve kalın teller için faydalıdır. Çünkü zeytinyağı sabunu, saçın nemli ve güçlü kalmasını sağlamaktadır.

Pemra veya ağartıcı ile işlem görmüş saçlar gibi yoğun işlem görmüş saçlar özellikle ekstra nemden yararlanır. Bu saçların canlılığını kaybetmemesi için nemlendirilmesi gerekir. Bu tip saçlara nem kazandırmak için zeytinyağlı sabun kullanmak mümkündür. Ayrıca direkt olarak zeytinyağı da kullanılabilir. Zeytinyağını uygulamadan önce her zaman ilk uygulamadan sonra en az 72 saat beklemeniz gerekir. Ağartılmış saçta zeytinyağı kullanıyorsanız yağın arkasında yeşil tonundan bir iz bırakmadığından emin olmak için bir saç teli denemeniz gerekir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı