Bilgi

Sosyal Medya Nedir?


Sosyal medya insanların birbiri ile internet üzerinden etkileşime geçmesi olayıdır.Yazı, resim, video, ses, yer bildirimi, paylaşımlarını sağlar. Genel olarak ise kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların tamamına Sosyal Medya denilmektedir. Sosyal medya kurumsal sosyal ağlar, sosyal oyunculuk, sosyal ağlar, video barındırma, forumlar, mikrobloglar, teknolojileri blogları, iş ağları,fotoğraf paylaşımı, ürün/hizmet değerlendirmeleri, sosyal imleme  ve sanal dünya gibi birçok farklı şekli alabilir. Aşağıda bazı sosyal medya örnekleri bulunmakta.

Facebook : 4 Şubat 2004 tarihinde üniversite öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur.İlk olarak Harvardlı öğrenciler için kurulmuştur ancak sonradan  1 milyardan fazla kişi facebooka üye olmuştur.Şuan en çok ziyaret edilen internet sitesidir.

Twitter: 2006 yılında Jack Dorsey tarafında geliştirilmiştir.Kullanıcılarına 140 karakterlik bir yazı imkanı sağlar.

Youtube: 15 şubat 2005 tarihinde 3 eski Paypal çalışanı tarafından kurulmuştur.Faceebook ve twitirin aksine video paylaşım için kullanılır.Google kasım 2006 da  1.65 milyar dolara satın almıştır.

Snapchat: Evan Spiegel, Robert Murphy, Daniel Smith, David Kravitz ve Leo Noah Katz tarafından kodlanmış bir mobil servistir.İnsanlar resim, yazı, ses, video paylaşmak için kullanır.Paylaşımlar kullanıcının belirttiği süre kadar kalır sonradan sunucudan ve kullanıcıdan silinir.

Swarm: Swarm bulunduğunu mekanda yer bildirimi yapmanıa yarar.Aynı mekanda chek-in yapan diğer insanlarla buluşup tanışmanızı amaçlamakdadır.Ios ve android için kodlanmış bir mobil uygulamadır.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_medya

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı