Bilgi

Yazıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? | Kısaca


Yapılan işlemlerin kağıt üzerinde siyah veya renkli çıktı olarak alınmasını sağlayan araçlardır. Yazıcıların kalitesi inch’lik alana düşen nokta sayısı ile alakalıdır. Buna dpı denir, dpı sayısı yüksek olan yazıcı kaliteli yazıcıdır. Yazıcı , scanner , fotokopi ve faks özelliğini birlikte içerir buna all-in-one denir. Yazıcılar 4 çeşittir;

1- Papatya çarklı yazıcılar;

Mükemmel baskı kalitesi sağlarlar ve karbon kopya çoğaltabilirler. Papatyaya benzeyen bir yazıcı kafası vardır ve karakterler bu yazıcı kafa üzerinde bulunur. Daktiloya çok benzer. Baskı çarkı üzerinde 92 ya da daha fazla karakter bulunabilir.

2- Nokta vuruşlu yazıcılar;

Seri yazı çoğaltmak ve ekonomik çıktılar elde etmek amacıyla kullanılan yazıcılardır. Daktilo kalitesinde bir yazıcıdır.

3- Mürekkep püskürtmeli yazıcılar;

En çok kullanılan yazıcıdır. Hem kalitelidir hem de ekonomiktir. Fotoğraf  kalitesinde renkli baskı yapabilir. Fakat kartuşları pahalı olduğundan keyfi kullanılmamalıdır.

4- Lazer yazıcılar;

En hızlı ve kaliteli baskıyı lazer yazıcılar ile elde edebiliriz. Mürekkep yerine lazer kullanılır. Vuruşsuz bir yöntem kullanılır. Baskı yöntemi fotokopi yöntemine benzer. Satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı