Bilgi

Tesla, Yeni Kamyoneti Cybertruck’ın Tanıtımını Yaptı


Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı “Cybertruck” adlı yeni kamyoneti tanıtım sırasında yaşanan aksaklıklara rağmen tüketicilerden yoğun talep gördü. Araç daha piyasaya çıkmadan 200 bin ön sipariş aldı. Tesla‘nın yeni aracı zırhlı bir yapıya sahip. Aracın dış aksamı ultra sert paslanmaz çelikten yapılmış. Ayrıca aracın camları da güçlendirilmiş ve ciddi anlamda dayanıklı bir özellik gösteriyor.

Tesla‘nın fütüristik tasarımıyla dikkat çeken zırhlı aracı “Cybertruck” ön siparişlerde Elon Musk‘ın yüzünü güldürdü. Elon Musk, tanıtımından sonra 200 bin ön sipariş aldıklarını duyurdu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 21 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen lansmanda zırhlı otomobilin sağlamlığını göstermek için Musk, aracın camına demir bilye fırlatılmış ve aracın camları kırılmıştı. Elon Musk, daha önceki denemelerde kırılmayan camların neden kırıldığına anlam veremediğini söylemişti. Tanıtımdaki bu aksaklığın görüntüleri sosyal medyaya yayılınca Tesla, alay konusu haline gelmiş, şirket hisselerinde düşüş yaşanmıştı.  Sosyal medya hesaplarından kullanıcılar aracın tasarımı Minecraft karakterlerine, kötü bilgisayar oyunu grafiklerine, bilim kurgu filmlerindeki motorlu taşıtlara ve çirkin nesnelere benzetmişlerdi.

Bilim kurgu filmi Blade Runner‘dan esinlenerek dizayn edilen Tesla‘nın yeni kamyoneti Cyberturck İLE ilgili neredeyse hiçbir teknik bilgiye sahip değiliz. Ancak gelen bilgilere göre aracın menzili maksimum 800 kilometreyi buluyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç; 400, 480 ve 800 kilometre gibi farklı menzil seçeneklerine sahip olabiliyor. Bu aracın sahip olduğu bataryalarsa, “Superchargers” isimli teknoloji aracılığıyla 250 kW şarjı destekleyecek. Yaklaşık olarak 2,9 saniyede saatte 100 kilometre hıza çıkabilen 6 kişilik zırhlı araç 1.587 kilogram yük taşıyabiliyor. Elektrikli aracın 2021 yılı sonunda satışa çıkarılması planlanıyor. En alt modeli 39.000 dolara yani yaklaşık 224.000 TL’ye (tabi artı vergiler ile) satılacak. Ayrıca otonom sürüş özelliği, 7.000 dolarlık ek ödemeyle satın alınıbiliyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı