Bilgi

Swift Kodu Nedir? Bankacılık İşlemlerindeki Swift Ne Anlama Geliyor?


Bu yazımızda “Swift Nedir? Swift Kodu Nedir? Bankacılık İşlemlerindeki Swift Ne Anlama Geliyor?” Sorularını –kısaca- cevaplamaya çalışacağım.

“Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’nun” kısaltılmışı olan Swift Kodu bankacılık işlemlerinde “özellikle uluslararası işlemlerde” kullanılan bir kod sistemidir. Bu sistem sayesinde tüm dünyadaki bankalar arasında “elektronik fon transferi standardı” sağlanmaktadır.

Sistem ayrıca BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır. Swift Kod sistemi 1973 yılında kuruldu, 1977 yılında ise fiilen çalışmaya başladı.

Swift kodu herhangi bir bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan meydana gelmektedir. Tüm dünya bankacılık sisteminde Swift kodları değişmez ve standarttır. Özellikle uluslararası para gönderimlerinde kullanılan bu kodlar sayesinde bankalar tanınmaktadır. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Garanti Bankası demek para transferlerinde bir anlam ifade etmeyebilir ancak TGBATRIS denildiği zaman, paranın gideceği hesabın bir Türkiye’den T.C Garanti Bankası olduğu anlaşılacaktır.

Kısaca: TL için EFT, döviz için SWIFT; yurt içi-yurt dışı fark etmez.

Örnek: Garanti Bankası Swift Kodu: TGBATRIS

Bir Swift Kodu Örneği

1- İlk 4 Harf – Banka Kodunu Belirtir.

2- Sonraki 2 Harf – ISO Ülke Kodunu Belirtir (Türkiye için TR)

3- Sonraki 2 Harf – Yerel Kodunu Belirtir (Bazı Ülkelerde 3 Karakter Olabilir)

4- Son 3 Harf  – Bankanın Şube kodunu Belirtir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı