Bilgi

Tablete Nasıl Format Atılır? | Pratik Yöntem


Günlük hayatımızda akıllı telefonlar kadar yer kaplayan birçok işinizi kolayca hallettiğiniz tabletleriniz vazgeçilmezleriniz olabilir. Hem iş hayatı hem de günlük hayatta her yaştan insanın pratik ihtiyacı haline gelen tabletinize bir şey olsun istemezsiniz elbette. Tabletleriniz de meydana gelen bir hata ya da sorun nedeniyle de tablete format atmak gerekebilir.

Tablet kullanım sırasında sık sık donuyorsa ya da tablete koyduğunuz şifreyi unuttuysanız ve bir türlü tabletinize erişemiyorsanız format atarak bu gibi durumlardan kurtulmanız mümkün.

Tablete Format Atma | Tablet Sıfırlama | Pratik Yöntem

Tabletlere format atmanın birçok yolu mevcut. Tabletinize format atmadan önce tabletteki verilerinizi yedeklemeniz sizin için iyi olabilir, format sonrası verileriniz kaybolmadan tabletinize geri dönecektir böylece.

Tabletinizi Açabiliyorsanız: Eğer tableti açarken ki kullanıcı şifrenizi unutmadıysanız tabletinizi açtıktan sonra verilerinizin yedeğini alınız. Daha sonra ayarlar seçeneğinden “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada eğer; “Fabrika verilerine sıfırla” seçeneğini seçecek olursanız, tabletiniz ilk gün ki haline gelecektir.

Ama tabletinizin şifresini unuttunuz ve tabletinizi açamıyorsanız o zaman bu yöntem sizde işe yaramayacaktır. Bunun için de başka bir yöntem anlatacağız size:

Tabletinizi Açamıyorsanız: Tabletin açılış esnasında “android” yazısına geldikten sonra, tablete bir türlü giriş yapamıyorsak tablette fabrika ayarlarına dönmemiz gerekiyor ya da yeniden yazılım yüklememiz gerekecektir. Bunun içinde; tablete format atma işlemi öncesi; tabletinizin yeterli düzeyde şarj olması gerekmektedir. Şarj ettikten sonra adaptörü çıkartıp format işlemlerine başlayabilirsiniz. Tabletinizi tamamen kapalı konuma aldıktan sonra güç (power) ses açma(+) ve menü tuşuna aynı anda basılı tutun.

İlk logo çıktığı anda ilk olarak parmağınızı sadece güç tuşundan çekin, karşınıza, android logosu gelecek, android logosunu gördüğünüz zaman parmağınızı ses açma ve menü tuşlarından da tuşundan çekin, ardından ekrana 6-7 satırlık ingilizce seçenekler gelecek. Yazılar da geldikten sonra ses arttırma ve ses azaltma tuşları ile bu  ile seçenekleri seçebiliyorsunuz. Ses kısma (-) tuşuna üst üste basarak tablet ekranında yazan “Wipe cache partition” yazısının üzerine gelip, Power yani açma tuşu ile seçip onaylayınız.

Ardından tekrar ses kısma (-) tuşuna basarak tablet ekranında yazan “Wipe data/factory reset” yazısının üzerine gelip, Power yani açma tuşu ile seçip onaylayınız.

Daha sonra karışınıza bir sürü liste şeklinde yazı gelecektir.  Tekrar ses azaltma tuşu ile “yes, delete all user data” yazan seçeneğin üzerine gelip, Power tuşu ile seçip, onaylayınız.

Sizin bu işleminizden sonra tabletiniz kapanıp – tekrar açılacaktır. Bu sırada tablete format atma işlemi başlamış oluyor, biraz uzun sürebilir ama beklemeniz lazım. Kısa bir süre sonra format atma işlemi bitecek sonra menüden “reboot system now” seçeneğini seçiyoruz böylece tabletimiz baştan açılıyor.

Bir süre beklemeniz gerekebilir. Ardından normal kurulum ayarlarına geçiyoruz. Daha detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı