Bilgi

Sanal Bellek Nedir? Bilgisayarda Sanal Bellek Nasıl Arttırılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda basit bir şekilde “Sanal Bellek Nedir? Bilgisayarda Sanal Bellek Nasıl Arttırılır?” sorusu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi yapmak için gereken rasgele erişim belleği (RAM) yoksa, Windows bunun yerine sanal bellek kullanır.

Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM öğesini sabit diskinizde geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında sanal bellek, verileri RAM’dan disk belleği dosyası denilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, işi tamamlamak için gerekecek miktarda RAM sağlar.

Sanal belleğin azaldığını belirten hata iletileri alırsanız, bilgisayarınızdaki programları çalıştırabilmek için daha fazla RAM eklemeniz veya disk belleği dosyanızın boyutunu arttırmanız gerekebilir.

Sanal Bellek Boyutu Fiziki Bellek -yani RAM’in- en az 3/1 kadar olmalıdır. Şimdi bu kısa bilgiden sonra Bilgisayarda Sanal Ram Arttırma nasıl yapılır? Sorusunun cevabına geçelim.

1- Bilgisayarımın üzerine gelin ve sağ klikleyip özellikleri seçin.

2-Gelen pencereden sağ tarafta bulunan Ayarları Değiştir seçeneğini klikleyin.

3- Ardından aşağıdaki gibi Gelişmiş > Ayarlar > Gelişmiş > Değiştir ve Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet kliğini kaldırın ve alt bulunan özel boyut kısmına verilerinizi girin.

Eğer 1 GB RAM belleğiniz varsa 1024-2048 şeklinde girin eğer 2 GB RAM belleğiniz varsa 2048-4096 şeklinde girin. Tamam deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma sonrasında bu kısma tekrar gelerek mavi alan içinde gösterdiğim sanal bellek miktarındaki değişikliği gözlemleyin.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı