Bilgi

Tarayıcı (Browser) Nedir?


Tarayıcı (Browser) bilgisayar kullanıcılarının internet üzerinden sitelere ulaşmasını sağlayan programlara verilen isimdir. Tarayıcı sayesinde kullanıcılar istedikleri web sitelerinin yazı, resim,video gibi içeriklerine kolayca ulaşabilirler.

Her tarayıcının kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Tarayıcıların seçilmesi ve kullanılmasındaki etkenler hızı, aradığımız siteyi kolayca bulması, gereksiz reklamları göstermemesi gibi sıralanabilir.

Her tarayıcı siteyi kendi özellikleri doğrultusunda yorumladığı için sitelerin görünüşleri tarayıcıya göre farklılık gösterebilir.Bilgisayarın donanımı çok güzel ve özellikleri çok yüksek olsa bile tarayıcılar olmadan internette ki belgelere ulaşmamız mümkün değildir. Bu nedenle tarayıcılar internet ortamının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bilgisayarı ilk kurduğumuzda karşımıza İnternet Explorer çıkar ve bu programı kullanarak sitelelere erişim sağlayabiliriz. İnternet explorer’ı kullanarak diğer tarayıcılara ulaşıp indirmemiz mümkündür.Belli başlı ve çoğu kullanıcının bildiği tarayıcılar şunlardır ; Google Chrome, Mozilla-Firefox, Yandex, Safari, Opera. Kullanıcıların genelde tercih ettiği tarayıcılar bunlardır ve aralarında bir rekabet söz konusudur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı