Bilgi

Bilgisayar güvenliği İçin Yapılması Gerekenler


Bilgisayar güvenliği bilgisayarın kullanımı sonucunda doğabilecek veri kaybı, şifre kırılması, kurum ve kuruluşlara veya tüzel kişilere yönelik dolandırıcılık vs. gibi durumlar karşısında önlem alınması gerekenleri konu edinen bilgisayar bilimi alanıdır.Bu önlemleri birer başlık altında toplayacak olursak ;

1-Güncellemeleri Düzgün Yapmalıyız

Bilgisayar işletim sistemi ve programları hata vermesi durumunda ve bunun başka insanlar tarafından fark edilmesi sonucu kişisel bilgilerinizin çalınması, bilgisayarınızın yavaşlamasına, veri kaybına sebebiyet verebilir. Bunun yüzden yazılım sahipleri kendi ürünlerinde hata fark ettikçe geliştirmek veya onarmak amacıyla güncelleştirirler. Bu sebebiyetle bilgisayarı sürekli güncel tutmalıyız.

2-Güvenli Yazılımlar Seçilmeli

Bazı programlar diğer programlara nispeten daha fazla hata içerir bu hata oranını en alt seviyede tutmak ve daha sağlıklı işlem yapmak için büyük açık kodlu yazılımlar tercih etmeliyiz. Çünkü bu yazılımlar diğerlerine nispeten daha fazla kişi tarafından denetlenerek oluşturulur, güvenlik zafiyeti en alt seviyeye düşer.

3-Virüs Programı Kullanılmalı

Bilgisayar işletim sisteminizin yavaşlamaması ve dosya kaybına ya da hata vermesine sebebiyet vermemek için virüs programı ile bilgisayar güvence altına alınmalıdır. Böylelikle olası virüslerde de anında tespit imkânı bulur ve önlem alırız.

4-Güvenlik Duvarı Aktif Tutulmalı

Dışardan gelecek saldırıları önlemek amaçlı güvenlik duvarının aktifleştirilmesi sonucu açıkta bağlantı bulunmasının önüne geçilmiş olur. Böylelikle kredi kartı şifresine E-posta vb. kişisel bilgileriniz korunmuş olur.

5-Bilmediğimiz E-posta ve Dosyaları Açmamalıyız

Virüs dağılımının en süratli şekilde dağılmasının sağlandığı bir yöntemdir. Bu yüzden bilgisayarımıza zarar gelmemesi için dosya direk açılmamalı öncelikle antivirüs programları ile taratılmalıdır.

6-İnternet Üzerinde Kullandığımız Şifrelere Dikkat Etmeliyiz

Bilgisayarda kişisel bilgilerimizi güvence altında tutmak için bu konuda yapılması gereken mümkün oldukça şifreyle işlem yaptığımız sitelerde birbirinde farklı ve karışık şifreler kullanmalıyız. Böylelikle herhangi birinde şifre başkaları tarafından tespit edilse bile diğer yerlere giremez.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı